Chcesz, aby rozliczenie PIT wypełnił fiskus za Ciebie? Spiesz się

Katarzyna Sudaj 11.04.2018 15:00 (aktualizacja: )

2018-04-12

Tylko do poniedziałku 16 kwietnia można składać wniosek PIT-WZ o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy za podatnika.

Chcesz, aby rozliczenie PIT wypełnił fiskus za Ciebie? Spiesz się

Chcesz, aby rozliczenie PIT wypełnił fiskus za Ciebie? Spiesz się / FORUM

Jeśli podatnik nie chce samodzielnie rozliczyć swojej rocznej deklaracji podatkowej, to urząd skarbowy może go wyręczyć i przygotować deklarację PIT-37 na podstawie posiadanych danych. Aby tak się stało w terminie do 16 kwietnia 2018 roku należy złożyć online wniosek na druku PIT-WZ o sporządzenie PIT-37 za podatnika.

Wniosek PIT-WZ może złożyć każdy, kto wszystkie swoje dochody w trakcie 2017 roku uzyskał za pośrednictwem płatników zaliczek podatku dochodowego (np. pracodawcy czy zleceniodawcy) lub ZUS-u, bo tylko informacje o tych dochodach trafiły do fiskusa na formularzach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A. Na ich podstawie urząd skarbowy sporządzi PIT-37.

Jeżeli podatnik uzyskał inne dochody np. z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej i jest zobowiązany rozliczyć się na innym druku niż PIT-37, nie może skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy.

Sprawdź, jaki PIT jest dla Ciebie?

 

We wniosku PIT-WZ wybiera się sposób rozliczenia: samodzielnie, ze współmałżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Również deklaruje się chęć skorzystania z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, wpisując informacje potrzebne fiskusowi do uwzględnienia tych ulg.

Wniosek PIT-WZ można złożyć tylko za pośrednictwem Internetu przez Portal Podatkowy, system e-Deklaracje lub za pośrednictwem banków. Wniosek ten można również wypełnić w programie do rozliczeń rocznych e-pity 2017. W bazie formularzy znajdziemy formularz PIT-WZ.

 

Źródło: opracowanie własne, program e-pity 2017

We wniosku podaje się adres e-mail, na który urząd skarbowy w ciągu 5 dni roboczych powinien odesłać link do przygotowanego zeznania PIT-37.

Gotowy PIT-37 udostępniony podatnikowi na Portalu Podatkowym należy zaakceptować lub odrzucić. Brak jakiejkolwiek reakcji oznacza akceptację rozliczenia rocznego za 2017 rok dokonanego przez US z datą 30 kwietnia 2018 roku.

 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl