Błędy w złożonym PIT 2021. Co robić?

Iwona Maczalska

Wielu podatników już rozliczyło swoje zeznania podatkowe za 2021 rok. Co robić w sytuacji, gdy po wysłaniu PIT do urzędu skarbowego zorientowaliśmy się o popełnieniu błędu? Ministerstwo Finansów wyjaśnia.

» Jak skorygować PIT za 2021 rok?

Tylko do 2 maja podatnicy mają czas na rozliczenie swoich dochodów za 2021 rok. W bieżącym roku podatnicy nie zostawiali tego obowiązku na ostatnią chwilę i wielu już rozliczyło się ze skarbówką. Jak postępować w przypadku popełnienia błędu w złożonej deklaracji PIT 2021? MF wyjaśnia.

Korekta PIT 2020

Źródło: shutterstock

Błędy w PIT możesz korygować

W przypadku popełnienia błędu w złożonej deklaracji PIT np. nieuwzględnienia wszystkich przychodów bądź wpisania błędnych zaliczek na podatek PIT, podatnik ma prawo skorygować złożone zeznanie. Jak tłumaczy Minister Finansów ,, Wypełnij ponownie zeznanie podatkowe ze wszystkimi przychodami i złóż je do urzędu skarbowego. W rubryce „cel złożenia formularza” zaznacz „korekta zeznania”. Możesz to zrobić na papierowym druku i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Możesz też złożyć korektę elektronicznie:

Jeżeli nie jest to korekta składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie musisz uzasadniać korekty. Złożona korekta zeznania będzie skuteczna. Jeśli chcesz, możesz dołączyć uzasadnienie. Opisz wtedy błąd, który zrobiłeś podczas składania pierwotnej deklaracji”.

Jaki czas na złożenie korekty PIT?

Podatnik ma prawo do złożenia korekty nie tylko w roku następującym po złożeniu błędnego zeznania podatkowego. W świetle obowiązujących przepisów korekty dokonywać można aż do zakończenia okresu przedawnienia, a więc przez okres 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym składana była deklaracja. Oznacza to, że zeznania za 2021 rok korygować można do końca 2027 roku.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jak skorygować PIT 2021?

Wypełnij ponownie zeznanie podatkowe ze wszystkimi przychodami i złóż je do urzędu skarbowego. W rubryce „cel złożenia formularza” zaznacz „korekta zeznania”. Możesz to zrobić na papierowym druku i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Możesz też ...

PIT-37PIT-36Rozliczenie roczneKorekta PIT