Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Będzie nowy wzór ewidencji przychodów dla ryczałtowców. Nowy projekt rozporządzenia MF

Iwona Maczalska

Minister Finansów przygotował nowy wzór ewidencji przychodów dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ryczałtu. Jest to odpowiedź na najnowsze zmiany przepisów Polskiego Ładu, jakie mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Już od stycznia 2022 roku wejdzie większość zmian ustawy o tzw. Polskim Ładzie. Zmienią się m.in. zasady opodatkowania działalności w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W odpowiedzi na nowelizację przepisów Minister Finansów wydał projekt rozporządzenia, określający nowy wzór ewidencji przychodów dla ryczałtowców.

Ewidencja przychodów ryczałtu. Polski Ład 2022

Źródło: shutterstock

Ryczałt ewidencjonowany - nowy wzór ewidencji przychodów

Nowy wzór ewidencji przychodów dla ryczałtowców został określony w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Projekt ten aktualnie znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Organizacje mające uwagi do projektu mają jeszcze możliwość ich zgłaszania.

Nowy wzór ewidencji przychodówuregulowany projektem znajduje się poniżej:

 Nowy projekt ewidencji przychodów dla ryczałtowców 2022

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Nowy wzór ewidencji przychodów - co się zmieniło?

Jak informują projektodawcy ,, Niniejszy projekt rozporządzenia, zwany dalej „nowym rozporządzeniem”, w stosunku do rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2002 r., zawiera następujące zmiany:

 

  • określa nowy wzór ewidencji przychodów, który uwzględnia nowe stawki ryczałtu, tj. 14%oraz 12%,
  •  określa składniki, które nie podlegają objęciu wykazem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tj.:

1) budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;

2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, którego wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Nowe rozporządzenie zawiera również zmiany o charakterze redakcyjnym.

Polski Ład - jakie zmiany w opodatkowaniu ryczałtem?

Nowe przepisy Polskiego Ładu zmieniają w szczególności zasady ustalania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opodatkowanych tą formą. To jednak nie wszystko. Ustawa Polski Ład spowoduje również obniżenie stawek ryczałtu dla niektórych branż. Chodzi m.in. o lekarzy, dentystów, informatyków oraz inżynierów. Więcej na temat zmian w artykule ,, Polski Ład uchwalony. Ostateczne zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym 2022”.

Nowy wzór ewidencji przychodów dla ryczałtowców ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

RyczałtPolski Ład