Będzie nowy kalkulator ZUS-u służący ustalaniu wysokości składki zdrowotnej

Iwona Maczalska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już niebawem ma udostępnić kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalanie wysokości składki zdrowotnej. Kalkulator ma być darmowy i dostosowany do zmian Polskiego Ładu.

» Zdrowotne 2022: nowy tytuł do ubezpieczenia i nowa grupa zwolniona ze składki ZUS

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna ,, Organ rentowy udostępnieni wkrótce specjalny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności”. Nowy kalkulator ma być odpowiedzią na obawy przedsiębiorców związane z rewolucyjnymi zmianami wprowadzonymi ustawą o tzw. Polskim Ładzie. Nowe narzędzie ma być gotowe i udostępnione do użytku już z początkiem stycznia 2022 roku.

Bezpłatny kalkulator Polskiego Ładu

Źródło: shutterstock

Zmiany w ustalaniu składki zdrowotnej 2022

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów zastosowanie mają jednolite zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz korzystających z ulgi na start. Od nowego roku zasady te będą różne – uzależnione w szczególności od formy opodatkowania osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. To jednak nie wszystko. Likwidacji ulegnie również możliwość odliczania od podatku składki zdrowotnej. Więcej na ten temat w artykule ,, Zmiany w składce zdrowotnej od 2022 r.”.

Bezpłatna infolinia z livechat i wirtualnym asystentem

Niebawem pojawić ma się również bezpłatna infolinia z livechat i wirtualnym asystentem. O planach uruchomienia nowej infolinii dedykowanej zmianom Polskiego Ładu, poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak przekazało MRiT ,, W najbliższych tygodniach powstanie infolinia, której celem będzie informowanie o rozwiązaniach zawartych w ustawach wchodzących w skład rządowego programu Polski Ład”. Niestety na tą chwilę infolinia nie jest jeszcze uruchomiona.

Więcej na ten temat w artykule ,, Polski Ład: Bezpłatna infolinia z livechat i wirtualnym asystentem”.

Polski ŁadSkładka zdrowotnaZUSHOT