Apel do Prezydenta o weto Polskiego Ładu

Redakcja PIT.pl

Konfederacja Lewiatan w liście do Prezydenta Andrzeja Dudy apeluje o zawetowanie uchwalonych przez Sejm ustaw podatkowych, które wprowadzają rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie.

» Polski Ład jednak od 2022 roku. Ustawa u Prezydenta

- Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców - mówi Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Prośba do Prezydenta o weto Polskiego Ładu

Źródło: shutterstock

Zdaniem pracodawców nowe przepisy stworzą niezliczone problemy związane z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych. Przez kolejne miesiące albo lata, będą przedmiotem objaśnień wydawanych przez Ministra Finansów i sporów podatników z organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.

» Polski Ład w Senacie. Zgłoszono kilkadziesiąt poprawek

Przedsiębiorcy są przekonani, że na początku 2022 roku do Sejmu trafi kolejna nowelizacja ustaw podatkowych, poprawiająca wadliwe przepisy Polskiego Ładu. Stanie się tak dlatego, że jest to największa zmiana prawa podatkowego od 30 lat, która została uchwalona w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców.

Ogromne wątpliwości budzi przyjęte vacatio legis, które może wynieść tylko ok. 5-6 tygodni. Przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do poniesienia bardzo wysokich kosztów przygotowania się do nowych zasad rozliczeń, przy jednoczesnym ryzyku, że nawet dokładając wszelkich starań, nie zawsze będzie to wykonalne.

» Apel do Senatu o dłuższe vacatio legis dla Polskiego Ładu

Niezmiernie ważne jest, by decyzję o zawetowaniu ustawy lub jej ewentualnym podpisaniu Prezydent podjął niezwłocznie. Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko uzyskać pewność, co do ewentualnej konieczności dostosowania się do nowych przepisów, jeśli miałyby zacząć obowiązywać. Na przygotowanie pracowników i systemów zostały niecałe dwa miesiące.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polski ŁadPodatki 2022Podatek PIT