2 tys. zł brutto dla samozatrudnionych i na umowach zlecenie lub o dzieło

Katarzyna Sudaj

Rząd zaproponował w ramach rozwiązań Tarczy Antykryzysowej wypłatę z ZUS jednorazowego świadczenia miesięcznego w kwocie ok. 2 tys. zł brutto przeznaczonego dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne (zlecenia, dzieło) i dla samozatrudnionych.

2 tys. zł brutto dla samozatrudnionych i na umowach cywilnoprawnych

Źródło: Facbebook

Na wczorajszej Radzie Gabinetowej rząd i Prezydent Andrzej Duda przyjęli pakiet rozwiązań osłonowych, które mają chronić firmy, pracowników i gospodarkę przed skutkami kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Na wczorajszej konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewcz podkreśliła, że świadczenie gwarantowane z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł będzie stanowiło nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia bez względu na to, czy to dotyczy osób zatrudnionych na umowie zlecenie, czy o dzieło. Z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 2,2 mln osób, a koszt dla Funduszu Pracy wyniesie około 9 mld zł.

Jeśli osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych opłacały składki na świadczenie zdrowotne, wówczas będą mogły skorzystać także z zasiłku opiekuńczego, który jest wypłacany dzisiaj rodzicom opiekującym się dziećmi z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli.

» Zasiłek dla rodziców na czas zamknięcia przedszkola i szkoły. Pobierz wzór wniosku

Szczegóły będą sprecyzowane w rozwiązaniach ustawowych, nad którymi toczą się końcowe prace.

Trzeba będzie wykazać, że przedsiębiorstwo, które prowadzimy lub w którym jesteśmy zatrudnienie, ma kłopoty spowodowane przez pandemię koronawirusa – powiedział wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych w rozmowie podczas dzisiejszej audycji Temat dnia/Gość PR24 w programie Polskie Radio 24.

Koronawirus w PolsceFormy zatrudnieniaPłaca minimalnaHOT