SKeF wejdzie w życie zgodnie z planem. Ustawa u Prezydenta

Iwona Maczalska

Wszystko wskazuje na to, że już za 11 miesięcy przedsiębiorcy będą korzystać z e-faktur w ramach tzw. KSeF. Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejm odrzucił poprawki Senatu i skierował ustawę do Prezydenta.

Tydzień temu informowaliśmy o tym, że Senat w całości odrzucił ustawę o KSef. Senackie biuro legislacyjne zauważyło kilka błędów, które ich zdaniem naruszało konstytucyjne zasady dobrego prawodawstwa. Po dzisiejszym posiedzeniu Sejmu wszystko wskazuje jednak na to, że KSeF wejdzie w życie zgodnie z wcześnie zaplanowanym terminem.

Sejm uchwalił KSeF

Źródło: shutterstock

Sejm za ustawą o SKeF. Czas na decyzję Prezydenta

Tak, jak przypuszczaliśmy podczas dzisiejszego posiedzenia Sejm odrzucił uchwałę Senatu, która blokowała obowiązek stosowania SKeF od 1 lipca 2024 roku. W kolejnym kroku ustawa trafi do Prezydenta, który z dużą dozą prawdopodobieństwa złoży swój podpis na ustawie. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają niecały rok na przygotowanie do nowych zmian i nie powinni już z tym zwlekać.

 

KSeF. U jednych przedsiębiorców od 1 lipca 2024, u innych od stycznia 2025

Ustawa uchwalona dziś w Sejmie zakłada objęcie obowiązkiem wystawiania i otrzymywania tzw. e-Faktur przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT od 1 lipca 2024 r., a przedsiębiorców zwolnieniowych z podatku VAT, zwłaszcza mikrofirm dopiero od 1 stycznia 2025 r. Warto przypomnieć, że począwszy od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą wysyłać dobrowolnie faktury do KSeF, oraz testować nowe rozwiązania.

 

Testy systemu KSeF z małym zainteresowaniem

Przedsiębiorcy już teraz mogą testować platformę do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Niestety jak pokazują statystyki zainteresowanie testami nie jest duże. Od 1 stycznia br. do połowy maja br. było ponad 319,6 tys. uwierzytelnień – nawiązanych sesji w ogóle w środowisku produkcyjnym. Z kolei od 1 października 2021 roku do połowy maja br. odnotowano przeszło 4,9 mln uwierzytelnień – nawiązanych sesji w ogóle w środowisku testowym. Więcej o tym w artykule ,, Słabe zainteresowanie KSeF. Podatnicy nie spieszą się z testowaniem systemu”.

FakturaVAT