Problemy z systemem e-Faktur (KSeF). Senat odrzucił ustawę w całości

Iwona Maczalska

Trwają ostatnie prace nad systemem e-Faktur, który ma zostać wprowadzony już w lipcu 2024 roku. Okazuje się, że w ustawie znajdują się rażące błędy, które doprowadziły do odrzucenia przez Senat ustawy w całości.

» Nawet 200 proc. ulga podatkowa dla kosztów poniesionych na wdrożenie KSeF

Pod koniec czerwca informowaliśmy, że Sejm przyjął ustawę wdrażającą KSeF. Ustawa ta trafiła w kolejnym kroku do Senatu, który odrzucił ustawę. Co dalej będzie się z nią działo?

KSEF błędy. Co dalej z ustawą?

Źródło: shutterstock

Znaczące błędy w ustawie o KSeF

Podczas prac nad ustawą o KSeF Senat zauważył znaczące niedociągnięcia. O co dokładnie chodzi?

Senackie biuro legislacyjne zauważyło, że dokument jakim jest faktura VAT, powinien być ogłoszony w konkretnym rozporządzeniu Ministra Finansów. Projektowana ustawa zakłada jednak, że wzór ustrukturyzowanej faktury (właściwej dla nowego systemu) będzie ogłoszony w dowolnym miejscu w internecie. Zapis ten dotyczy również innych, kluczowych dla SKeF dokumentów, co zdaniem Senatu stanowi razące naruszenie konstytucyjnych zasad dobrego prawodawstwa.

To jednak nie koniec. Wątpliwości Senatu wzbudził również nowy art. 106gb ust. 6 ustawy o VAT, dotyczący wystawiania faktur dla podmiotów, które nie są czynnymi podatnikami. W myśl projektowanych przepisów podatnicy zwolnieni z VAT, występujący jako nabywcy, będą mogli podjąć decyzję o rezygnacji z korzystania z systemu.

» Aktualizacja API Krajowego Systemu e-Faktur

Senat z rekomendacją odrzucenia ustawy

W związku z niedociągnięciami senacka Komisja Finansów Publicznych i Budżetu zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy w całości i tak też się stało. Co dalej z ustawą? Ustawa ponownie wróci do Sejmu, który może ją ponownie uchwalić bez żadnych zmian. Onacza to, że ostatnie słowo będzie należało do Sejmu. Ten zbierze się na kolejnym posiedzeniu jeszcze 28 lipca i wiele wskazuje na to, że może się wtedy zająć senackim wetem do ustawy wprowadzającej KSeF.

» Słabe zainteresowanie KSeF. Podatnicy nie spieszą się z testowaniem systemu

KSeF. Kiedy wejdzie w życie?

Kontynuacja prac nad systemem e-Faktur prawdopodobnie nastąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Już dziś jednak wiadomo, że ustawa zakłada objęcie obowiązkiem wystawiania i otrzymywania tzw. e-Faktur przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT od 1 lipca 2024 r., a przedsiębiorców zwolnieniowych z podatku VAT, zwłaszcza mikrofirm dopiero od 1 stycznia 2025 r. Warto przypomnieć, że począwszy od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą wysyłać dobrowolnie faktury do KSeF, oraz testować nowe rozwiązania.

 

FakturaVATZmiany w VAT