ZUS zacznie wypłaty świadczeń z programu „Dobry start” od 18 lipca

Ewelina Czechowicz

"Dobry start"- czyli tzw. 300+ na dziecko to program rządowy oferujący jednorazowe świadczenie na zakup wyprawki szkolnej. W tym roku wypłaty świadczenia ruszą już 18 lipca. Wnioski można składać od początku tego miesiąca.

300+ na wyprawkę – kto może je otrzymać?

300 zł na wyprawkę w ramach rządowego programu „Dobry Start” przysługuje jeden raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnościami, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 r. wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

Wypłaty 300+ rozpoczną się 18 lipca

"ZUS przyznał pierwsze kilkaset tysięcy świadczeń. Pierwsze środki zostaną wypłacone 18 lipca 2022 r. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia" – wskazała prof. Uścińska.

Wypłaty świadczenia Dobry start od 18 lipca 2022 r.

Źródło: shutterstock

300+ a „zerówka”

300 zł wyprawki dla dziecka przysługuje wyłącznie uczniom. Program „Dobry Start” nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Świadczenie nie przysługuje również studentom – informuje ministerstwo. 

300 zł na wyprawkę a dochód rodziny

Świadczenie rodzinne w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka otrzymają wszystkie rodzinny na każde dziecko bez względu na wysokość dochodu. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie odpowiedniego wniosku za pomocą drogi elektronicznej do ZUS za pomocą portalu informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl, bankowości elektronicznej lub przez portal PUE ZUS.

Wniosek o 300 plus

Aby otrzymać 300 zł wyprawki dla dziecka w ramach programu „Dobry Start”, należy złożyć wniosek. Od roku szkolnego 2021/2022 wnioski o świadczenie "300+" można składać wyłącznie drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można złożyć przez PUE ZUS lub bankowość elektroniczną lub stronę https://empatia.mpips.gov.pl. ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie "Dobry start", który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r.

ZUS