Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

ZUS udostępnił nową wersję wniosku RDZ

Iwona Maczalska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o udostępnieniu nowej wersji wniosku RDZ o zwolnienie ze składek ZUS. Nowy druk jest odpowiedzią na zmiany wprowadzone w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0.

[AKTUALIZACJA 26.05.2020 r. - ZUS poinformował o udostępnieniu na platformie PUE zaktualizowanych wersji wniosku o zwolnienie ze składek ZUS (RDZ) oraz o świadczenie postojowe (RSP-D). Więcej na ten temat w artykule ,,ZUS: Nowe wnioski RDZ i RSP-D dostępne już w PUE".]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o udostępnieniu zmodyfikowanego wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS – wniosku RDZ. Nowy wniosek uwzględnia kryterium dochodu wprowadzone trzecią wersją ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej.

Źródło: twitter.com/zus_pl

» Zwolnienie ze składek - jak długo poczekasz na decyzję z ZUS

Nowy limit dochodów przy zwolnieniu ze składek ZUS w Tarczy 3.0

Nowe przepisy Tarczy Antykryzysowej 3.0 rozszerzyły grono płatników składek, którzy mogą ubiegać się 0 zwolnienie z obowiązku opłacania ZUS. W myśl najnowszych przepisów, prawo do zwolnienia ze składek zostało rozszerzone na płatników, u których przychód w pierwszym miesiącu, za który składany został wniosek, był co prawda wyższy niż 15 681 zł (tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 r.), lecz uzyskany w tym okresie dochód nie przekroczył kwoty 7 000 zł.

Czym różni się nowy wniosek od starego?

Zmiany limitów wymusiły konieczność zmodyfikowania aktualnie obowiązującego wniosku RDZ. W związku z tym w Dziale ,,II. Treść wniosku", w punkcie ,,2. Oświadczam, że" zostały zmodyfikowane dwa punkty. Pierwszy z nich informuje o tym, że w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek płatnik osiągnął przychód niższy niż 15 681 zł. W drugim punkcie natomiast uwzględniono płatników, którzy przekroczyli wspomniany limit przychodów, lecz uzyskany przez nich dochód nie przekroczył kwoty 7000 zł.

Źródło: ZUS.pl

Oprócz kwestii wizualnych, jest to kluczowa zmiana ujęta w nowym wniosku udostępnionym przez ZUS. 

» Decyzje w sprawie zwolnienia z ZUS wydawane za każdy miesiąc osobno

Kiedy nowy wniosek dostępny będzie w PUE ZUS?

Nowy wniosek RDZ można pobrać na stronie ZUS.pl jedynie w formacie pdf. Na udostępnienie go w platformie usług elektronicznych PUE musimy jeszcze trochę poczekać. Jak twierdzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych - nowy wniosek RDZ pojawi się na platformie PUE już wkrótce.

Koronawirus w PolsceZUS