Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

ZUS: Nowe wnioski RDZ i RSP-D dostępne już w PUE

Iwona Maczalska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o udostępnieniu najnowszych wersji wniosków o zwolnienie ze składek ZUS (RDZ) oraz wypłatę świadczenia postojowego (RSP-D) w platformie PUE. Nowe druki są odpowiedzią na zmiany wprowadzone Tarczą antykryzysową 3.0.

» Sprawdź w PUE status swojego wniosku o wypłatę świadczenia postojowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dzisiejszym tweecie poinformował o udostępnieniu zaktualizowanych wersji wniosków RDZ oraz RSP-D w platformie usług elektronicznych PUE. Pojawienie się nowych wniosków jest wynikiem zmian w przepisach, jakie wprowadziła Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 875) – czyli tzw. Tarcza antykryzysowa w odsłonie 3.0.

Źródło: twitter.com/zus_pl

Zmiany we wniosku RDZ wprowadzone przez ZUS

Nowe przepisy Tarczy Antykryzysowej 3.0 rozszerzyły grono płatników składek, którzy mogą ubiegać się 0 zwolnienie z obowiązku opłacania ZUS. W myśl najnowszych przepisów, prawo do zwolnienia ze składek zostało rozszerzone na płatników, u których przychód w pierwszym miesiącu, za który składany został wniosek, był co prawda wyższy niż 15 681 zł (tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 r.), lecz uzyskany w tym okresie dochód nie przekroczył kwoty 7 000 zł.

Zmiana limitu wymusiła konieczność zaktualizowania wniosku RDZ. We wniosku uwzględniono wspomniany powyżej nowy limit. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: ,, ZUS udostępnił nową wersję wniosku RDZ”.

» Tarcza antykryzysowa 3.0 - pobierz treść ustawy

Zmiany we wniosku RSP-D wprowadzone przez ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmodyfikował również wniosek RSP-D o świadczenie postojowe. Kluczową zmianą dokonaną we wniosku była zmiana treści oświadczenia dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności (data została zmieniona z 1 lutego 2020 r. na 1 kwietnia 2020 r.). Zmiana ta została wprowadzona w sekcji V wniosku RSP-D.

Świadczenie postojoweKoronawirus w Polsce