Wydatki na zakup lodówki czy pralki można rozliczyć w PIT 2023. Są jednak warunki

W trakcie pandemii Covid-19 wielu pracowników pobierało zasiłki na opiekę nad dziećmi lub zasiłki chorobowe. W sytuacji kiedy pracodawca, który korzystał z tarczy antykryzysowej i zmniejszał wymiar etatu, automatycznie zmniejszeniu ulegały pobierane przez pracowników wynagrodzenia, co przełożyło się także na wysokość wypłacanych zasiłków: opiekuńczych, chorobowych i macierzyńskich. Teraz wiele osób może odzyskać utracone świadczenia.
Ci z pracowników, którzy otrzymali w okresie od marca do października obniżone zasiłki z uwagi na to, że zostały obliczone na podstawie obniżonej podstawy wynagrodzenia w związku z COVID-19, mogą wystąpić na podstawie ustawy, która weszła w życie 9 października 2020 r. o ich ponowne przeliczenie.
Źródło: shutterstock.com
Aby otrzymać wyrównanie zasiłku, trzeba złożyć wniosek w ZUS albo u swego pracodawcy.
Ustawa z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (Dz. U. poz. 1747) umożliwia wyrównanie obniżonych przez Covid-19 zasiłków. W sytuacji kiedy pracownik wystąpi o wyrównanie świadczenia otrzyma je w wysokości sprzed zmniejszenia etatu.
Z nowych przepisów mogą skorzystać pracownicy, których pracodawcy na podstawie tarczy antykryzysowej obniżyli wymiar czasu pracy lub wprowadzili mniej korzystne warunki zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku. Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe. Pracownicy mogą wystąpić o wyrównanie zasiłku opiekuńczego, chorobowego lub macierzyńskiego.
ZUS albo pracodawca przelicza podstawę wymiaru zasiłków już wypłaconych za okres:
Podstawą do otrzymania wyrównania jest wniosek. Wniosek powinien złożyć do:
Nie ma sformalizowanego wzoru wniosku. Wystarczy, żeby świadczeniobiorca napisał, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy.
Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez PUE ZUS.
ZUSKoronawirus w PolsceMacierzyństwo