Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Zostały niecałe trzy tygodnie na złożenie wniosku PIT-WZ

Katarzyna Sudaj 30.03.2017 09:00 (aktualizacja: )

Jeśli podatnik chce, aby to fiskus wypełnił za niego PIT-37, to musi pamiętać, że zostały niecałe trzy tygodnie na złożenie wniosku PIT-WZ . Termin mija zaraz po świętach wielkanocnych, we wtorek 18 kwietnia br.

Niecałe trzy tygodnie na wniosek PIT-WZ

Wielu podatników rozliczanie deklaracji rocznej PIT zostawia na ostatnią chwilę, traktując to jako przykry obowiązek, zwłaszcza gdy nie może liczyć na zwrot podatku, a wręcz musi czasem dopłacić brakującą kwotę. Jeśli chcemy skorzystać z nowej możliwości rozliczenia deklaracji PIT-37 przez urząd skarbowy za nas, to pamiętajmy, że taka opcja jest możliwa tylko pod warunkiem złożenia wniosku PIT-WZ do 18 kwietnia br. To o dwa tygodnie mniej, niż przy samodzielnym rozliczeniu deklaracji rocznej (termin mija 2 maja 2017 roku).

Jak złożyć PIT-WZ?

Wniosek ten można złożyć za pośrednictwem strony Ministerstwa Finansów czy aplikacji e-Deklaracje Desktop. Jednak bardzo wygodną opcją jest wypełnienie PIT-WZ w programie do rozliczeń rocznych i wysłanie go online bezpośrednio z programu.

Niecałe trzy tygodnie na wniosek PIT-WZ

 

Złożenie PIT-WZ nie wymaga użycia e-podpisu. Wystarczą dane autoryzacyjne (tak samo, jak do tej pory przy rozliczaniu deklaracji podatkowych online).

Złożenie wniosku PIT-WZ musi zostać potwierdzone statusem 200 i otrzymaniem UPO. W ciągu 5 dni podatnik powinien otrzymać z urzędu skarbowego mailową informację o przygotowaniu zeznania PIT-37.

Skorzystanie z PIT-WZ nie pozbawia podatnika możliwości:

Podatnik ma możliwość zaakceptowania PIT-37 przygotowanego przez administrację skarbową. Jeśli natomiast nie zgadza się z wyliczeniami fiskusa, bądź chce uwzględnić w rozliczeniu jakieś dodatkowe ulgi, powinien odrzucić przysłaną mu deklaracje PIT-37 i złożyć własną w ustawowym terminie do 2 maja br.

W przypadku braku jakiegokolwiek działania (brak akceptacji bądź odrzucenia wypełnionego przez fiskusa PIT-37) po 2 maja 2017 roku zostanie ona automatycznie zaakceptowana. To dobra wiadomość dla zapominalskich, którzy nie narażą się na karę za brak rozliczenia rocznego. Zmienić szczegóły rozliczenia można zawsze składając korektę do pierwotnego PIT.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl