e-US. Podatnicy i płatnicy mogą zweryfikować już salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym

Płatnik dokonuje rozliczenia składek ubezpieczeniowych na odpowiednich formularzach udostępnionych przez ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiły zmiany w niektórych z nich, m.in. w raporcie ZUS RCA i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Z kolei jeden druk uchylono. Ponadto od 2022 r. płatnik zobowiązany jest stosować w druku ZUS DRA nowe kody terminu przesyłania deklaracji i raportów.
Z dniem 1 stycznia 2022 r. zasadniczo weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), zwana Polskim Ładem. Akt ten wprowadził diametralne zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Od 2022 r. przedsiębiorcy ustalają podstawę wymiaru tej składki na innych zasadach aniżeli obowiązywały ich one do dnia 31 grudnia 2021 r. Dla celów ustalenia wysokości tej składki obecnie przedsiębiorca musi uwzględnić formę opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Zmiany te szczegółowo zostały omówione w dodatku do GP nr 1 z 2022 r.
Nowe zasady ustalania przez przedsiębiorców podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wpłynęły na konieczność dokonania zmian we wzorach dokumentów rozliczeniowych, tj. w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Od 2022 r. w drukach tych przedsiębiorcy są bowiem zobligowani informować organ rentowy o obowiązującej ich w danym miesiącu formie opodatkowania i przychodach lub dochodach z działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2022 r. w raportach imiennych ZUS RCA i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA dodano dwa bloki, tj. odpowiednio:
Powyższe zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących... (Dz. U. z 2021 r. poz. 2366), zwanego rozporządzeniem nowelizującym. Weszło ono w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. z pewnym wyjątkiem, który tu pominięto.
Druki ZUS RCA i ZUS DRA dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
Od 1 stycznia 2022 r. został uchylony wzór imiennego raportu miesięcznego ZUS RZA. W formularzu tym płatnicy rozliczali składkę na ubezpieczenie zdrowotne osób, które podlegały wyłącznie temu ubezpieczeniu. To spowodowało, że od dokumentów składanych za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące rozliczenia składki zdrowotnej osób, które podlegają tylko temu ubezpieczeniu, należy dokonywać w imiennym raporcie ZUS RCA.
O terminie przesyłania druków rozliczeniowych do ZUS przedsiębiorca informuje organ rentowy w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Rozporządzenie nowelizujące dokonało zmian także w załączniku nr 25 do rozporządzenia zmienianego, w części XII. "Kod terminu przesyłania deklaracji i raportów". Od 1 stycznia 2022 r. płatnicy rozliczający się z ZUS powinni stosować nowe kody terminu przesyłania deklaracji i raportów (patrz ramka).
Od 1 stycznia 2022 r. płatnicy powinni stosować niżej wymienione kody terminu przesyłania deklaracji i raportów:
Do 31 grudnia 2021 r. płatnicy stosowali poniższe kody terminu przesyłania deklaracji i raportów:
|
autor: Aneta Dąbrowska
Gazeta Podatkowa nr 6 (1881) z dnia 2022-01-20
Wydatki na samochody osobowe - objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl