Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Zmiana czasu zimowego na letni: czas pracy i wynagrodzenia

Iwona Maczalska 16.03.2017 09:00 (aktualizacja: )

Zmiana czasu zimowego na letni: czas pracy i wynagrodzenia

Zostały nie całe dwa tygodnie do weekendu, w którym należy przesunąć nasze zegarki o godzinę do przodu. Bywa to problematycznie szczególnie w kontekście czasu pracy pracowników pracujących w nocy.

Zmiana czasu zimowego na letni 2017
Źródło: YAY foto

Już za 10 dni w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca możemy spodziewać się zmiany czasu zimowego na letni. Musimy zatem pamiętać o przesunięciu naszych zegarków o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00. Osoby, które tą noc spędzą w pracy, przepracują na stanowiskach siedem zamiast ośmiu godzin pracy. Co zatem z zaległą, nieprzepracowaną godziną?

Wymiar czasu pracy w 2017 roku

Zmiana czasu na letni – czas pracy pracowników pracujących w nocy

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za godzinę, o którą skraca się doba w związku ze zmianą czasu. Wynagrodzenie za tę godzinę ustala się na zasadach określonych dla wynagrodzenia postojowego, gdyż pracownik był gotowy do świadczenia pracy, lecz nie mógł jej wykonywać z przyczyn od niego niezależnych. Wysokość wynagrodzenia za czas przestoju w zakładzie pracy powinna być uregulowana w regulaminie pracy. Za czas przestoju przysługuje mu bowiem wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Nie może być ono jednak w żadnym wypadku niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przestoje i braki w pracy a wynagrodzenie

Obecnie w Polsce zasady wprowadzania i odwoływania czasu letniego reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021 (Dz.U. 2016 poz. 1833).

Iwona Maczalska,
VAT.pl