Zmian w Kodeksie pracy nie będzie? 18 miesięcy prac Komisji Kodyfikacyjnej do kosza

Iwona Maczalska 09.04.2018 09:00 (aktualizacja: )

Wszystko wskazuje na to, że 18 miesięcy pracy Komisji Kodyfikacyjnej w sprawie zmian w Kodeksie Pracy może pójść do kosza. Partia Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ ,,Solidarność” nie popierają bowiem zmian w KP zaproponowanych przez Komisje.

Zmian w Kodeksie pracy nie będzie? 18 miesięcy prac Komisji Kodyfikacyjnej do kosza

Zmian w Kodeksie pracy nie będzie? 18 miesięcy prac Komisji Kodyfikacyjnej do kosza / YAY foto

 

Burzę wywołał ostatni wpis na Twitterze rzeczniczki PiS Beaty Mazurek mówiący o tym, że partia PiS nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy, a propozycji Komisji Kodyfikacyjnej na pewno nie poprze. Bez echa nie pozostało również oświadczenie szefa NSZZ ,,Solidarność” Piotra Dudy, w którym stwierdził, że w przypadku próby przeforsowania przez PiS zmian w KP – ich kierunek będzie jeden – wyjście na ulice.

18 miesięcy prac nad zmianami w KP do kosza

Przypomnijmy, że 14 marca Komisja Kodyfikacyjna przyjęła dwa nowe projekty Kodeksu pracy. Projekt zmian trafił następnie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, która miała przeprowadzić analizę zaproponowanych zmian i do końca kwietnia zająć swoje stanowisko. Wygląda jednak na to, że nie tylko MPRiPS nie zgadza się z zaproponowanymi zmianami, lecz również cała partia Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli wpis Beaty Mazurek stanie się rzeczywistością będzie to oznaczało, że 18 miesięcy prac nad zmianami w Kodeksie Pracy pójdzie do kosza.

NSZZ ,,Solidarność” również przeciwko zmianom w KP

Przeciwko zmian w Kodeksie Pracy opowiada się również szef NSZZ "Solidarność", Piotr Duda. W wydanym wczoraj oświadczeniu powiedział, że ,, (...) Uważamy, że projekt w tej formie, w jakiej został przyjęty, dla związku jest nie do zaakceptowania. Uważamy, że on w takiej formie nigdy nie wejdzie w życie. Jeżeli rząd chciałby forsować ten projekt kodeksu pracy, to nasz kierunek jest jeden, ulica”. Zdaniem Dudy częściowo do zaakceptowania są wyłącznie zapisy indywidualnego Kodeksu Pracy, zaś ,,Stosunki zbiorowe są dla nas jakąś tragikomedią" – ocenił.

Iwona Maczalska, PIT.pl

1. Zmiany w Kodeksie pracy 2018

2. Zmiany w Kodeksie pracy 2018 - czy to koniec umów-zleceń?

3. Pracodawca nie zapłaci za nadgodziny do rąk własnych pracownika

4. Dwa nowe Kodeksy pracy przegłosowane. Kluczowe zmiany zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy

5. Zmian w Kodeksie pracy nie będzie? 18 miesięcy prac Komisji Kodyfikacyjnej do kosza

Kodeks pracyWynagrodzenie minimalne