JPK_V7 i JPK_V7M zawierać będą dane zbieżne z ewidencjami zakupów i sprzedaży prowadzonych przez podatników. Łącznie z wprowadzaniem połączonego systemu raportowania VAT, wprowadzany jest inny zakres danych, jakie są niezbędne do prowadzenia ewidencji VAT - zakupu i sprzedaży.
Począwszy od 1 kwietnia 2020 r. podatnicy przygotowywać będą ewidencje VAT połączone z deklaracjami VAT. W przypadku podatników rozliczających się kwartalnie, część ewidencyjna przesyłana będzie co miesiąc, a część deklaracyjna - raz na kwartał.
Wśród informacji znajdujących się w nowej części ewidencyjnej pliku (oraz w prowadzonych przez podatników ewidencjach zakupu i sprzedaży) niezbędne jest przedstawianie danych pozwalających na prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie informacji podsumowującej , w szczególności dane dotyczące:
- rodzaju sprzedaży i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w tym korekty podatku należnego, z podziałem na stawki podatku;
- kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w tym korekty podatku naliczonego;
- kontrahentów;
- dowodów sprzedaży i zakupów.
W stosunku do przepisów dotychczasowych, nowością jest podawanie w sposób szczególny m.in.:
- rodzaju sprzedaży (do tej pory - wyłącznie dane niezbędne do określenia przedmiotu opodatkowania); spowoduje to obowiązek podawania danych co do rodzaju transakcji oraz metody opodatkowania transakcji,
- podział na stawki podatku każdego z rodzajów sprzedaży (transakcja musi być określona co do rodzaju oraz co do stawki),
- kontrahentów (nie było obowiązkowym podanie ich danych) - przy czym brak jest informacji, jakie dane kontrahentów będą minimalnymi obowiązkowymi dla ich ustalenia (w strukturze JPK nie ma obowiązku wpisywania adresu kontrahenta),
- dowodów sprzedaży i zakupów z podziałem na grupy dowodów (rodzaje).
Zgodnie z powyższym podziałem, plik JPK w części ewidencyjnym zawierał będzie następujące dane:
- Liczba porządkowa,
- Kod kraju nadania numeru, za pomocą którego nabywca, dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (pole opcjonalne),
- Numer, za pomocą którego nabywca, dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (wyłącznie kod cyfrowo-literowy),
- Imię i nazwisko lub nazwa nabywcy, dostawcy lub usługodawcy,
- numer dowodu - Podaje się numer dokumentu, odpowiednio faktury lub faktury korygującej, numer raportu fiskalnego lub innego dowodu wewnętrznego, a w przypadku dowodów dokumentujących dokonanie importu towarów, rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy, numer zgłoszenia celnego lub numer deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy,
- data wystawienia (zgodnie z nową zasadą w ewidencji wpisuje się faktury w dacie wystawienia a nie w dacie powstania obowiązku podatkowego),
- Data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia dowodu (pole opcjonalne).
- Typ dokumentu: RO (sprzedaż z kas fiskalnych), WEW (przekazanie wewnętrzne), FP (faktura wystawiona do paragonu) lub BRAK - gdy te rodzaje dokumentów nie występują,
- opis struktury w zakresie kodów GTU (1-13 lub w przypadku transakcji niewymienionej w ramach tych grupowań - należy podać słowo BRAK),
- Oznaczenie rodzaju procedury w zakresie VAT,r podejmowanych przez podatnika albo słowo BRAK, jeśli nie jest stosowana żadne procedura specjalna; oznacza to oznaczenie każdej pojedynczej czynności następującym symbolem (jednym, kilkoma lub słowem brak, jeśli nie wystąpi transakcja szczególna):
- SW - Dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy.
- EE - Świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy.
- TP - Istniejące powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy.
- TT_WNT - Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej, o której mowa w dziale XII rozdziale 8 ustawy.
- TT_D - Dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej, o której mowa w dziale XII rozdziale 8 ustawy.
- MR_T - Świadczenie usług turystyki opodatkowane na zasadach marży zgodnie z art. 119 ustawy.
- MR_UZ - Dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowana na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.
- I_42 - Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 42 (import).
- I_63 - Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 63 (import).
- B_SPV - Transfer bonu jednego przeznaczenia dokonany przez podatnika działającego we własnym imieniu, opodatkowany zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy.
- B_SPV_DOSTAWA - Dostawa towarów oraz świadczenie usług, których dotyczy bon jednego przeznaczenia na rzecz podatnika, który wyemitował bon zgodnie z art. 8a ust. 4 ustawy.
- B_MPV_PROWIZJA - Świadczenie usług pośrednictwa oraz innych usług dotyczących transferu bonu różnego przeznaczenia, opodatkowane zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy. 24
- MPP - Transakcja objęta obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Oznaczenie MPP należy stosować do faktur o kwocie brutto wyższej niż 15 000,00 zł, które dokumentują dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy.
- wysokość podstawy opodatkowania z podziałem na poszczególne stawki i zasady opodatkowania
- rozliczenie korekt z podziałem na rodzaje dokonywanych korekt,
- wysokość podatku z podziałem na poszczególne stawki i zasady opodatkowania
- Wartość sprzedaży brutto dostawy towarów i świadczenia usług opodatkowanych na zasadach marży (W przypadku udokumentowania sprzedaży fakturą, z wartościami sprzedaży brutto dostaw towarów lub świadczenia usług opodatkowanych na zasadach marży, poza danymi określonymi w § 10 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia, w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednych stawek VAT należy wykazywać poszczególne podstawy opodatkowania, tj.: marże pomniejszone o podatek należny (w tym również marże ujemne) i podatek należny od poszczególnych marż (przy marży ujemnej podatek wynosi „0.00”), z oznaczeniem odpowiednio MR_T lub MR_UZ).
W zakresie podatku naliczonego :
- liczba porządkowa zakupu,
- Kod kraju nadania numeru, za pomocą którego dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (pole opcjonalne).
- Numer, za pomocą którego dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (wyłącznie kod cyfrowo-literowy).
- Imię i nazwisko lub nazwa dostawcy lub usługodawcy - Podaje się imię i nazwisko lub nazwę dostawcy lub usługodawcy z faktur i dokumentów lub imię i nazwisko lub nazwę nadawcy lub eksportera z dokumentów celnych lub decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy i deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy.
- Numer dokumentu, odpowiednio faktury lub faktury korygującej, dokumentu, numer zgłoszenia celnego, rozliczenia zamknięcia, deklaracji importowej lub decyzji.
- Data wystawienia dowodu zakupu.
- Data wpływu dowodu zakupu
- Oznaczenie dowodu zakupu - MK (metoda kasowa), VAT-RR, WEW (dokument wewnętrzny, np w związku ze zmianą współczynnika przy rocznej korekcie VAT),
- Oznaczenie zastosowania Metody podzielonej płatności, przy czym w przypadku gdy nabywca otrzyma fakturę, która dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do 40 ustawy, a wartość brutto faktury jest wyższa niż 15 000,00 zł, bez wymaganego oznaczenia „mechanizm podzielonej płatności” również należy wprowadzić przy takiej transakcji znacznik MPP.
- IMP - import towarów.
- Wartość netto wynikająca z nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, w tym na warunkach z art. 86 ust 2.
- Wartość netto wynikająca z nabycia pozostałych towarów i usług, w tym na warunkach z art. 86 ust. 2
- Wysokość podatku naliczonego wynikająca z korekt podatku naliczonego (korekty roczne)
- Wysokość korekt wynikających z ulgi na złe długi.
- Kwota nabycia towarów i usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty oraz towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadzie marży zgodnie z art. 120 ustawy.
JPK Jednolity Plik KontrolnyZmiany w VATVAT