Wybory 2023 - obietnice podatkowe kandydatów

Ewelina Czechowicz

Już 15 października 2023 r. odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W trakcie trwającej kampanii kandydaci składają wiele obietnic, w tym tych dotyczących podatków. Co w tym zakresie może się zmienić? – sprawdzamy programy i obietnice wyborcze dotyczące podatków.

Po reformie podatkowej, która miała miejsce, w ubiegłym roku kandydaci do Sejmu i Senatu dużo mówią o podatkach. Co proponują swoim wyborcom? – poniżej przegląd programów 5 największych ugrupowań.

Podatki w programie Prawa i Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie proponuje powiązanie płaconych przez podatników składek z osiąganym dochodem. W programie znajdują się zmiany dotyczące nowej ordynacji podatkowej oraz uchwalenia nowych ustaw o podatkach dochodowych. W zakresie podatków PIS podnosi, że w ciągu ostatnich 8 lat obniżył podatki, podnosząc kwotę wolną do 30 tys., koszty uzyskania przychodów do 3 tys. zł, wprowadzając zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, oraz obniżając PIT z 18 na 17 proc., a następnie z 17 na 12 proc. od stycznia 2022 roku.

Koalicja Obywatelska i podatki

W ostatnią sobotę został przedstawiony przez Donalda Tuska program wyborczy Koalicji Obywatelskiej, w programie znalazło się wiele zapowiedzi dotyczących zmian podatkowych. Wśród zmian w podatkach znalazły się takie propozycje jak:

 

 1. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych,
 2. zwolnienie z podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych,
 3. zwolnienie z podatku PIT dochodów osób zarabiających do 6 tysięcy złotych,
 4. zmniejszenie podatku VAT w całej branży beauty z 23 do 8 procent (jak w salonach fryzjerskich).

Wybory 2023 - obietnice podatkowe kandydatów

Źródło: Shutterstock

 

Trzecia Droga – propozycje podatkowe

"Zamiast Polski marnotrawnej – Polska gospodarna"– to hasło ogłoszone przez liderów Trzeciej drogi Szymona Hołownie oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza. W programie znalazły się zapisy dotyczące  gwarancji gospodarczych dla obywateli i przedsiębiorców, w tym te dotyczące podatków:

 1. brak podwyżek podatków do 2026 r.
 2. Rodzinny PIT – im większa rodzina, tym niższy podatek. 
 3. Równa dla wszystkich składka zdrowotna zamiast podatku
 4. VAT i PIT tylko od zapłaconych faktur

Konfederacja – zmiany w podatkach w programie wyborczym

W programie konfederacji znalazło się wiele zapowiedzi, które dotyczą podatków. Konfederacja wskazuje na nowe daniny, które wprowadziła partia rządząca oraz wcześniej Koalicja Obywatelska, kandydaci wskazują też na potrzebę uproszczenia prawa podatkowego.

 

W swoim programie Konfederacja proponuje proste i niskie podatki oraz rewolucje w ustawie PIT. Wśród propozycji kandydatów konfederacji w zakresie podatków znajdują się:

 1. podwyższenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 12x minimalnego wynagrodzenia (od 1 lipca 2023 r. 43 200 zł),
 2. likwidacja drugiego progu podatkowego ustanawiając liniowy PIT 12%,
 3. rozszerzenie ulgi dla młodych (do 26. roku życia) o osoby prowadzące działalność gospodarczą,
 4. zwolnienie lokat i obligacji z podatku Belki, 
 5. uproszczenia podatkowe dla przedsiębiorców,
 6. ulga kredytowa (odsetki od kredytu na jedną nieruchomość mieszkalną będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania).
 7. zachowanie najważniejszych ulg - na dziecko, dla młodych, rehabilitacyjnej.

Konfederacja podkreśla, że zgodnie z art. 2a Ordynacji podatkowej wszystkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika, ale przepis ten jest martwy, bo urzędnicy zachowują się wręcz przeciwnie. Należy zatem zacząć zwalniać dyscyplinarnie każdego urzędnika, który nie będzie stosował tego przepisu.

Podatki w programie Lewicy

W programie lewicy znajduje się propozycja obniżenia stawki podatku VAT. Liderzy tej partii zapowiadają uproszenie ustaw o podatku dochodowych w dwóch czytelnych ustawach: o podatnikach PIT i podatnikach CIT. Ponadto w zapowiedziach znalazła się progresywna skala PIT, która miałaby odciążyć gospodarstwa domowe, o niskich i średnich dochodach oraz zwiększyć koszty uzyskania przychodu dla pracowników. Lewica zapowiada też opodatkowanie wielkich korporacji cyfrowych, zwiększenie działań na rzecz przeciwdziałania unikaniu opodatkowania oraz opodatkowanie zysków spółek energetycznych i paliwowych.

Skala podatkowaKwota wolna od podatkuPodatki 2023Formy opodatkowaniaZmiany w VAT