VAT od zakupów na AliExpress i eBay od 1 lipca. Cło zapłacisz u listonosza

Iwona Maczalska

1 lipca zmieniły się zasady opodatkowania zakupów dokonanych za granicą. W myśl zmian zakupy zagraniczne m.in. za pośrednictwem AliExpress, Amazon czy eBay będą opodatkowane podatkiem VAT. To jednak nie wszystko. Za droższe przesyłki konsument zapłaci dodatkowe opłaty celne.

» Zmiany w podatkach od 1 lipca 2021 r. i nowe obowiązki podatkowe

Od 1 lipca wszystkie zagraniczne zakupy będą dla konsumenta zdecydowanie droższe. Wszystko przez likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu. Co istotne dla konsumenta, zniesiony został również próg 22 euro, poniżej którego towary zakupione w krajach trzecich, zwolnione były z podatku VAT. To jednak nie wszystko. Podwyżki dotkną również droższych zakupów. Od 1 lipca przesyłki do kwoty 150 euro również będą podlegać podatkowi VAT, natomiast przesyłki przekraczające 150 euro będą nie tylko objęte VAT-em, lecz również obowiązkiem pokrycia dodatkowych należności celnych. Więcej na ten temat w artykule ,,VAT od zakupów na AliExpress od 1 lipca 2021 roku".

Zakupy przez AliExpress i eBay z podatkiem VAT

Źródło: shutterstock

Opłaty celne zapłacisz u listonosza

Nowe przepisy tzw. pakietu e-commerce nakładają dodatkowe obowiązki również na operatorów pocztowych we wszystkich krajach UE. Jak informuje Poczta Polska na swojej stronie internetowej poczta-polska.pl ,, Od lipca Poczta Polska będzie (red.), odprawiać przesyłki zwolnione od cła do wysokości 150 euro, ale podlegające podatkowi VAT na zmienionych zasadach. W Polsce takie przesyłki pocztowe będą zgłaszane organom celnym przez Pocztę do systemu AIS/e-commerce. Zmiany wprowadzane w Polsce będą odnosiły się także do przesyłek o wyższej wartości. Od 1 lipca 2021 r. Poczta Polska będzie zgłaszała elektronicznie do systemu AIS/e-commerce także przesyłki o wartości 150-1000 euro, podlegające nie tylko podatkowi VAT, ale także należnościom celnym”.

To jednak nie wszystko. Jak informuje Poczta Polska ,,Poczta zaoferuje odbiorcom przesyłek kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową towarów. Najprostszy wariant nie będzie wymagać od odbiorcy żadnych działań. To Poczta wykona wszystkie niezbędne czynności – pobierze przy doręczeniu przesyłki należności celno-podatkowe w wysokości naliczonej przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego”.

» E-commerce uszczelni VAT w międzynarodowym e-handlu

Jakie przesyłki zostaną objęte nowymi procedurami?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od dnia 1 lipca 2021 roku. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju towary zakupione przed tą datą zostaną opodatkowane jeszcze w świetle dotychczasowych przepisów.

Zmiany w VATVATMiejsce świadczenia VAT