Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Utrata prawa do ulgi na dziecko w PIT za 2022 r.

Ewelina Czechowicz

Czy osoby, które dotąd rozliczały w zeznaniu podatkowym ulgę na dziecko, mogą z niej korzystać bez końca? Co kiedy tylko jedno z dzieci spełnia warunki do odliczenia, a pozostałe ukończyły określony wiek i nie kontynuują nauki? – wyjaśniamy

Rodzice nie zwsze mogą skorzystać z ulgi na dziecko. W przypadku jednego dziecka obowiązuje próg dochodowy. Są też sytuacje kiedy kilkoro dzieci nie spełnia już prawa do ulgi, wówczas też rodzice mając np. dwoje dzieci, z których jedno kończy 26 lat lub jego dochody przekraczają limit dochodów dziecka traci prawo do ujmowania preferencji w swoim zeznaniu rocznym. 

Do redakcji PIT.pl zwróciła się z zapytaniem czytelniczka, która w ostatnich latach korzystała z PIT z ulgi na dziecko. Pani Maria ma dwoje dzieci. Syna, który w 2022 roku ukończył 26 lat i nie kontynuuje nauki oraz 13-letnią córkę. Czytelniczka pyta, czy może rozliczyć ulgę na dziecko.

Rozliczenie ulgi prorodzinnej w PIT za 2022 r.

Źródło: program e-pity.pl - Rozliczenie ulgi prorodzinnej

Ulga prorodzinna w PIT za 2022 r.

W odpowiedzi na pytanie naszej czytelniczki należy przypomnieć, że limit dochodów w kwocie 112 000 zł obowiązuje rodziców, którzy mają jedno dziecko. W tym przypadku nie ma znaczenia czy jest między nimi rozdzielność majątkowa, czy jej nie ma. W przypadku dwójki i większej ilości dzieci dochód nie ma znaczenia przy rozliczaniu ulgi prorodzinnej. Pani Maria wraz z mężem przekracza ten limit.

Utrata prawa do ulgi prorodzinnej w PIT za 2022 r.

Źródło: shutterstock

Utrata prawa do ulgi prorodzinnej

Ulgę prorodzinną w zeznaniu mogą uwzględnić tylko Ci rodzice, którzy mają do niej prawo. Trzeba pamiętać w przypadku jednego dziecka o kryterium dochodowym. W sytuacji kiedy jedno z dwójki dzieci nie spełnia już warunków do ulgi, rodzice są traktowani jako rodzice jednego dziecka i obowiązuje ich limit dochodu. W przypadku jego przekroczenia z ulgi podatkowej już nie skorzystają.

Ulga na dziecko w PIT za 2022 r. - wysokość odliczenia

W sytuacji kiedy rodzice mają jedno dziecko, muszą pamiętać o limicie dochodów, który wynosi dla nich 112 000 zł. Kiedy go nie przekraczają, mogą odliczyć ulgę o wysokości 92,67 zł miesięcznie. W skali roku odliczenie wynosi 1112,04 zł.

Z kolei rodziców, którzy posiadają dwoje i więcej dzieci, limit dochodów nie dotyczy. I tak w przypadku kiedy rodzice posiadają dwoje dzieci, ulga miesięczna wynosi 92,67 zł, ale liczona jest na każde dziecko. Oznacza to, że rocznie rodzice mogą otrzymać zwrot w wysokości  2224,08 zł.

Rodzice, którzy mają trójkę dzieci, mają prawo do odliczenia w wysokości 166,67 zł na 3 dziecko. Dla nich roczne odliczenie wyniesie 4224,12 zł.

W przypadku z kolei 4 dzieci rodzice mogą rozliczyć ulgę w wysokości: pierwsze dziecko 1112,04 zł, drugie dziecko - 1112,04 zł, trzecie dziecko - 2000,04 zł, na czwarte dziecko - 2700 zł. Łącznie przysługuje im odliczenie od kwoty podatku w wysokości 6924,12 zł.

Błędnie rozliczona ulga prorodzinna

W sytuacji kiedy rodzic mimo braku uprawnienia rozliczy ulgę na dziecko, musi liczyć z konsekwencjami. Rozliczona ulga, do której nie mamy prawa będzie wiązała się z koniecznością zwrotu otrzymanej nadpłaty podatku wraz z odsetkami, lub dopłaty do podatku, w sytuacji kiedy zmniejszyła podatek należny za 2022 r.

Do kiedy rozliczyć PIT za 2022 r.?

Rozliczający PIT za 2022 r.  muszą pamiętać o terminach. Zeznanie za 2022 r. należy złożyć do 2 maja 2023 r.

Ulga na dzieciRozliczenie roczneWspólne rozliczenie PIT