Ulga termomodernizacyjna dała ponad 3 mld zł zwrotu z PIT za 2019 rok

Katarzyna Sudaj

„Dzięki uldze termomodernizacyjnej Polacy zaoszczędzili ponad 3 mld zł” - poinformował minister klimatu Michał Kurtyka. Resort finansów przygotował wstępne szacunki dotyczące rozliczeń rocznych PIT za 2019 rok.

W tegorocznej akcji rozliczeń deklaracji rocznych PIT za 2019 rok można było po raz pierwszy skorzystać z nowej ulgi podatkowej – tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Przepisy dotyczące tej ulgi zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Okazała się ona bardzo popularnym odliczeniem, z którego mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, decydujący się na termomodernizację budynku. Od podatku dochodowego można odliczyć do 53 tys. zł wydatków związanych z termomodernizacją budynku, w tym tych poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Łącznie podatnicy odliczyli ponad 3 mld zł.

„Ulga, która pojawiła się pierwszy raz w systemie prawnym, ma na celu wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. W tym roku cieszyła się ona dużą popularnością. To oznacza, że wielu Polaków ruszyło z remontami i proekologicznymi inwestycjami, które pomogą walczyć ze smogiem” – zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka.

Ulga termomodernizacyjna dla budynku w budowie?

Obecnie z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie, ale Ministerstwo Klimatu rozważa przygotowanie instrumentu finansowego dla osób budujących domy mieszkalne wyposażone w pompę ciepła, fotowoltaikę lub inne zeroemisyjne źródła ogrzewania i produkcji energii.

Odliczenia w PITRozliczenie rocznePIT-37PIT-36