Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ulga prorodzinna na dziecko urodzone w tracie 2019 roku - wysokość odliczenia

Iwona Maczalska

Rodzice, których dziecko urodziło się w trakcie 2019 roku często mają wątpliwości, w jaki sposób rozliczyć przysługującą im ulgę prorodzinną. Dokonując rozliczenia warto zwrócić szczególną uwagę na jedną kwestię.

Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy posiadający dzieci mają prawo do rozliczenia w zeznaniu PIT za 2019 rok ulgi prorodzinnej. Ulga ta pozwala na odliczenie od podatku pewnej kwoty z tytułu wychowywania dziecka. Wątpliwości może jednak budzić kwota, jaką można odliczyć na dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego - wysokość odliczenia

Rozliczanie ulgi na dziecko, które było na świecie podczas całego roku podatkowego nie stanowi większego problemu. Największe wątpliwości budzi jednak rozliczenie ulgi na dziecko, które urodziło się w trakcie roku. Dokonując odliczenia należy pamiętać, że ulga ta naliczana jest proporcjonalnie. Oznacza to, że ulga na dziecko urodzone w trakcie roku przysługuje nie w całości, lecz tylko w proporcjonalnej jej części.

Przykład

Pani Nowak urodziła dziecko w listopadzie 2019 roku. W rocznych zeznaniach PIT składanych w 2020 roku może więc rozliczyć ulgę, lecz wyłącznie za dwa miesiące, w których dziecko było już na świecie (listopad, grudzień). Ulga podatkowa w jej przypadku wyniesie 185,34 zł ( 92,67 / miesiąc x 2 miesiące (listopad i grudzień) =185,34 zł ulgi podatkowej ).

Uwaga! Rozliczając ulgę prorodzinną za poszczególne miesiące warto pamiętać, że ulga ta przysługuje za cały miesiąc. Oznacza to, że bez względu na to którego dnia miesiąca urodziło się dziecko - pierwszego, czy ostatniego - ulga przysługuje za cały miesiąc.

 

Ulga na dzieciRozliczenie rocznePIT-37PIT-36Odliczenia w PIT