Ulga prorodzinna 2021 - najczęstsze pytania i odpowiedzi MF

Iwona Maczalska

Ministerstwo Finansów opublikowało listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących rozliczania ulgi prorodzinnej w PIT. Chodzi o dochody uzyskane w 2021 roku, które najpóźniej do 2 maja należy rozliczyć w urzędzie skarbowym. 

» Ulga dla młodych a limit przychodów dziecka uprawniający do ulgi prorodzinnej w PIT 2021

Na stronie podatki gov.pl resort finansów opublikował listę najczęsciej zadawanych przez podatników pytań, dotyczących uwzględniania w deklaracji PITulgi na dzieci. Pytania dotyczą limitu dochodów uprawniających do ulgi, wysokości przysługującego odliczenia oraz dodatkowych dochodów dziecka. Listę pytań podatników i odpowiedzi Ministerstwa Finansów publikujemy poniżej.

» Ulga dla młodych a limit przychodów dziecka uprawniający do ulgi prorodzinnej w PIT 2021

Ulga na dzieci w PIT 2021

Źrodło: shutterstock

Rozlicz ulgę prorodzinną z PIT.pl

Masz wątpliwości, czy i w jakiej wysokości odliczyć ulgę prorodzinną w PIT? Rozlicz swoje roczne zezanie PIT-37, PIT-36 za pośrednictwem programu e-pity rekomendowanego przez redakcję PIT.pl. Program nie tylko pokaże Ci, jak krok po kroku rozliczyć ulgę, lecz również wyliczy finalną wysokość odliczenia. To jednak nie wszystko. Po rozliczeniu zeznania jednym kliknięciem wyślesz druk PIT-36 lub PIT-37 do urzedu skarbowego. Urzędowe Poświadczenie Odbiorcu (UPO) uzyskasz na swój adres e-mail. Więcej na ten temat na stronie programu.

MF odpowiada na najczęstsze pytania dotyczące ulgi na dziecko

Wśród najczęściej zadawanych pytań znajdują się:

  1. Mam pełnoletnią córkę, która studiuje i nie ukończyła 25 lat. Córka, poza dochodami z pracy wykonywanej w Polsce, dodatkowo uzyskała dochody zwolnione z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dochody w Polsce nie przekroczyły 3089 zł, ale razem z zagranicznymi dochodami już tak. Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną?

   Nie. Zagraniczne dochody córki doliczasz do limitu 3089 zł.

  2. Mam pełnoletnie dziecko, które studiuje i pracuje na podstawie umowy o pracę. Wszystkie jego przychody w całości korzystają ze zwolnienia dla osób do 26 roku życia. Dochody dziecka przekroczyły 3089 zł. Czy na takie dziecko przysługuje ulga prorodzinna?

   Nie. Zwolnione z opodatkowania przychody z tzw. ulgi dla młodych doliczasz do limitu dochodu dziecka 3089 zł.

  3. Dochody moje i męża nie przekraczają łącznie 112 000 zł. Wychowujemy jedno dziecko i nie chcemy rozliczać się wspólnie. Złożymy do urzędu skarbowego odrębne zeznania. Czy do ulgi prorodzinnej przysługuje nam wspólny limit 112 000 zł? Czy też każdy z nas ma limit 56 000 zł, ponieważ nie rozliczamy się wspólnie?

   Przysługuje Wam limit 112 000 zł. Nie ma znaczenia w jaki sposób się rozliczycie - indywidualnie czy wspólnie.

  4. Mam dwoje dzieci – starsze 4-letnie i młodsze, które urodziło się w kwietniu 2021 roku. Dochody moje i żony przekroczyły 112 tys. zł. Czy mogę rozliczyć ulgę na starsze dziecko za cały rok podatkowy?

   Tak. W 2021 roku przysługuje Ci ulga na dwoje dzieci. Na starsze za cały rok, a na młodsze za miesiące począwszy od miesiąca urodzenia, czyli od kwietnia. Łączna wysokość Waszych dochodów nie ma wpływu na możliwość korzystania z ulgi.

  5. Nasze pełnoletnie dziecko po zdaniu matury nie poszło na studia. Nie miało żadnych dochodów. W listopadzie urodziło się nam kolejne dziecko. Za ile miesięcy przysługuje nam ulga prorodzinna?

   Ulga prorodzinna przysługuje Wam:

   • na pełnoletnie dziecko - za 8 miesięcy (także za miesiące wakacyjne - rok szkolny trwa do 31 sierpnia),
   • na młodsze dziecko za 2 miesiące (od listopada).
  6. Mój małoletni syn otrzymywał w 2021 roku stypendium socjalne. Łączna kwota stypendium przekroczyła 3089 zł. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

   Tak, możesz. Dochody małoletnich dzieci nie wpływają na możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.

    

   Pełna lista pytań i odpowiedzi znajduje się na stronie podatki.gov.pl

   /na podstawie podatki.gov.pl

Ulga na dzieciPIT-37PIT-36Rozliczenie roczne