Ostatni dzwonek na ważny formularz do US. Nowy druk bardziej skomplikowany

Iwona Maczalska

31 marca mija termin składania ważnego druku do urzędu skarbowego. Chodzi o podmioty, które w trakcie poprzedniego roku wypłaciły zagranicznemu kontrahentowi wynagrodzenie z tytułu świadczeń i usług niematerialnych. Rok 2025 jest jednak wyjątkowy, bowiem formularz ten został zmieniony i jest zdecydowanie dłuższy od poprzedniego.

Tylko do 31 marca płatnicy, a więc przedsiębiorcy, którzy dokonują płatności na rzecz swoich zagranicznych kontrahentów muszą sporządzić druk IFT-2/IFT-2R. Dotyczy to świadczeń wymienionych w art. 21 ustawy o CIT, w tym m.in.:

  • usług doradczych, księgowych, prawnych,
  • usług reklamowych, marketingowych,
  • usług zarządczych i kontrolnych,
  • przetwarzania danych,
  • gwarancji i poręczenia.

Rozliczenie zakupu usługi od zagranicznego kontrahenta może bowiem w tym wypadku wiązać się z opłaceniem podatku u źródła, a tym samym rodzi obowiązek informacyjny wobec urzędu skarbowego.

IFT-2/IFT-2R za 2024 rok

Źródło: gov.pl

Do kiedy druk IFT-2/IFT-2R?

W myśl obowiązujących przepisów prawa druk ten przekazać należy najpóźniej do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym albo w razie zaprzestania prowadzenia działalności przed upływem tego terminu do dnia zaprzestania prowadzenia działalności lub na wniosek podatnika w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Druk składa się do:

  1. Urządu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (Lubelski Urząd Skarbowy),
  2. Nierezydentowi.

IFT-2 na nowym druku w 2025 roku

W 2025 roku należy zwrócić uwagę na wersję tego druku. Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje bowiem nowa, 11. wersja formularza IFT-2R, która wymaga podania większej ilości danych. Nowy formularz ma aż 9 stron, co sprawia, że jest on ponad dwa razy dłuższy od formularza z poprzednich lat. Może to zwiększyć czas potrzebny na jego wypełnienie, zwłaszcza dla podmiotów składających wiele takich deklaracji. 

Nowa wersja druku IFT-2/IFT-2R 2025

Zmiany w druku to wynik dostosowania do regulacji dotyczących podatku u źródła oraz większej przejrzystości przepływów finansowych.

PrzychodyMiejsce świadczenia VATCITHome 1