Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Tylko do 2 marca czas na zgłoszenie do małego ZUS plus

Iwona Maczalska 19.02.2020 09:06 (aktualizacja: )

Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem od lutego z preferencyjnych składek ZUS, tzw. ,,małego ZUS-u plus” muszą się śpieszyć. Ostateczny termin na zgłoszenie mija 2 marca.

Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni oraz których przychód w 2019 roku nie przekroczył 120 tys. zł mają prawo do opłacania składek ZUS w obniżonej wysokości. Aby jednak skorzystać z tej preferencji przedsiębiorca musi dokonać wyrejestrowania z dotychczasowym kodem, oraz zarejestrować się ponownie.

<< 1 lutego ruszył Mały ZUS Plus

Jak zgłosić się do ,,małego ZUS plus”?

Aby zgłosić się do tzw. ,,małego ZUS plus” przedsiębiorca zobowiązany jest dokonać stosownego zgłoszenia. Aby to zrobić należy:

  1. w pierwszej kolejności wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia  - składając deklarację ZUS ZWUA, a następnie
  2. zarejestrować się z nowym kodem, właściwym dla ,,małego ZUS” (05 90 oraz 05 92) – poprzez złożenie deklaracji ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

» Mały ZUS Plus zastąpił mały ZUS od 1 lutego 2020 roku

Uwaga! Aby skutecznie przystąpić do ,,małego ZUS plus” przedsiębiorca zobowiązany jest również złożyć w miesiącu marcu dokumenty rozliczeniowe za miesiąc luty – zawierające informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności.

Kontynuowanie korzystania z ,,małego ZUS plus” – co robić?

Odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku przedsiębiorców już korzystających z ,,małego ZUS plus”, a którzy chcą nadal kontynuować korzystanie z ulgi. Przedsiębiorcy Ci nie muszą wyrejestrowywać się z dotychczasowego ubezpieczenia i rejestrować się na nowo. Wystarczy, że dwukrotnie złożą dokumenty rozliczeniowe, zawierające informacje niezbędne do wyliczenia nowych składek: w miesiącu lutym za styczeń, w miesiącu marcu za luty.

Na podstawie zus.pl

Niski ZUSZUS