TAX FREE na nowych zasadach od 1 stycznia 2022 r.

Ewelina Czechowicz

Od 1 stycznia 2022 r. zacznie działać nowy TAX Free, który ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców i dla podróżnych- informuje resort finansów. Co się zmieni?

Przedstawiając zmiany, jakie od nowego roku nastąpią w systemie TAX FREE, minister finansów podkreślił, że stanowią one "odpowiedź na zgłaszane nam przez biznes potrzeby, ale korzyści odczują też podróżni".

Z nowego rozwiązania skorzystają przedsiębiorcy, jak i podróżni. Nowe rozwiązanie zapewni przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie TAX FREE i ułatwi rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową. Dla podróżnych to przede wszystkim krótszy czas procedur na granicy i szybki zwrot zapłaconego podatku VAT– wskazuje wiceminister finansów, szef KAS Magdalena Rzeczkowska.

TAX FREE

TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. Z TAX FREE może skorzystać podróżny, który:

  • dokonał w Polsce zakupu towarów powyżej 200 zł,
  • otrzymał paragon z kasy rejestrującej,
  • wywiózł towar w stanie nienaruszonym poza terytorium UE i uzyskał potwierdzenia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów i paragonów. Konieczny jest stempel, który potwierdza wywóz towarów poza terytorium UE. Nowe zasady mają wprowadzić ułatwienia.

TAX Free na nowych zasadach od 1 stycznia 2022 r.

Źródło:shutterstock

Sprzedaż z TAX FREE na nowych zasadach

Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej. Krajowa Administracja Skarbowa udostępni sprzedawcom nowe narzędzie – Krajowy System Teleinformatyczny TAX FREE, do wystawiania i rejestrowania elektronicznych dokumentów TAX FREE, a także do ewidencjonowania wypłaconych kwot zwrotu podatku VAT podróżnym. Narzędzie to będzie udostępnione w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Przedsiębiorca po rejestracji wskaże miejsca, w których będzie dokonywał sprzedaży i zwrotu  podatku w procedurze TAX FREE. W porównaniu do obecnego systemu nie będzie musiał dołączać do dokumentu TAX FREE paragonu z kasy rejestrującej. Wystawiane przez niego dokumenty TAX FREE będą elektroniczne. Zmiana zasad w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będzie wiązała się z wprowadzeniem konieczności stosowania kas online zarówno przez sprzedawców, którzy już sprzedają towary podróżnym, jak również tych przedsiębiorców, którzy dopiero zamierzają rozpocząć sprzedaż w systemie TAX FREE.

Czas na dostosowanie się do nowych zasad

Pół roku przed wejściem w życie nowych zasad, czyli od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy, którzy będą chcieli sprzedawać w systemie TAX FREE, będą mogli rejestrować się na platformie PUESC, aby dostosować swój biznes do nowych przepisów.

Korzyści dla przedsiębiorców i podróżnych

Resort finansów wskazuje korzyści nowych rozwiązań zarówno dla przedsiębiorców jak i dla podróżnych. 

Korzyści dla przedsiębiorców to:

  • szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w procedurze TAX FREE
  • uzyskanie potwierdzenia wywozu towaru bezpośrednio od urzędu,
  • ułatwienie rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową.

Korzyści dla podróżnych to:

  • skrócenie czasu obsługi,
  • szybki zwrot zapłaconego podatku VAT przy transakcjach bezgotówkowych,
  • elektroniczny dostęp do dokumentów TAX FREE wystawionych na jego rzecz

Polska będzie kolejnym krajem w UE, który wprowadza własny elektroniczny system TAX FREE. Mają je między innymi: Francja, Włochy, Hiszpania, Austria i Estonia.

Zmiany w VATZwrot VATVATMiejsce świadczenia VAT