Tarcza 4.0 - ostatnią tarczą dla przedsiębiorców. Sprawdź, o co możesz jeszcze wnioskować

Iwona Maczalska

Wszystko wskazuje na to, że Tarcza antykryzysowa 4.0 będzie ostatnią tarczą, nad którą pracuje rząd. Informację tą potwierdził Marek Niedużak, Wiceminister Rozwoju. Sprawdź, z jakiej formy pomocy możesz jeszcze skorzystać.

» Do kiedy można składać wniosek o świadczenie postojowe?

Wiceminister Rozwoju Marek Niedużak podczas wywiadu udzielonego ,,Rzeczpospolitej” poinformował, że rząd nie planuje kontynuacji prac nad Tarczami Antykryzysowymi dla przedsiębiorców. Wszystko wskazuje więc na to, że wiele form pomocy już niedługo może wygasnąć. 

Koniec prac nad Tarczami antykryzysowi

Przedsiębiorcy znajdujący się w ciężkiej sytuacji finansowej, spowodowanej pojawieniem się w Polsce epidemii SARS-CoV-2 muszą zacząć planować powrót do ,,normalności”. Formy wsparcia finansowego, dotychczas przygotowane przez rząd będą prawdopodobnie ostatnimi, na jakie mogą liczyć przedsiębiorstwa. Informację o zaprzestaniu prac nad ustawami antykryzysowymi przekazał Marek Niedużak w trakcie wywiadu udzielanego ,,Rzeczpospolitej. Wiceminister Rozwoju zapytany o to, kiedy można podziewać się kolejnej – piątej odsłony tarczy antykryzysowej odpowiedział, że ,,więcej tarcz już nie będzie”. Jak stwierdził wiceminister ,,Liczę na to, że w najbliższym czasie nastąpi powrót do normalności także w dziedzinie legislacji. W związku z tym chyba nie należy się spodziewać tak przekrojowych nowelizacji, jak te przyjmowane w ostatnich trzech miesiącach”.  

» Zwolnienia z ZUS i mikropożyczki dla przedsiębiorców. Objaśnienia prawne Ministra Pracy

Tarcze antykryzysowe - z jakiej formy pomocy możesz jeszcze skorzystać

Informacja o zaprzestaniu prac nad formami wsparcia dla przedsiębiorców nie jest dobrą wiadomością. Wiele firm nadal bowiem boryka się z problemami finansowymi. Przedsiębiorcy, którzy nie skorzystali jeszcze z pomocy, nie powinni czekać z tym do ostatniej chwili. Ostateczne terminy składania wniosków, choć uzależnione od formy pomocy, zbliżają się do końca.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze formy pomocy i terminy składania wniosków:

Z wnioskowaniem o pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej nie warto czekać. Na przedsiębiorców czekają również inne formy pomocy. Wyróżnić można m.in. takie możliwości jak umorzenie zaległości podatkowej, możliwość zapłacenia ZUS w późniejszym terminie, lub rozłożenie zaległości na raty, czy możliwość zapłaty niektórych podatków w późniejszym terminie.  

Zwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweKoronawirus w PolsceHOT