Święto 15 sierpnia. Czy pracownicy odbiorą dodatkowy dzień wolny od pracy?

Iwona Maczalska

15 sierpnia obchodziliśmy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czy dzięki niemu zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy?

W 2023 roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które każdego roku obchodzimy 15 sierpnia, przypadnie we wtorek. Czy obniży ono wymiar czasu pracy i tym samym pozwoli pracownikom na odebranie dodatkowego dnia wolnego? 

» Dni wolne od pracy - Wymiar czasu pracy 2023 - 2024

 Święto 15 sierpnia. Wniebowzięcie Maryi Panny

Źródło: shutterstock

Święto 15 sierpnia. Co z dodatkowym wolnym za to święto?

Wątpliwości budzi kwestia tego, czy za święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pracownik ma prawo odebrać dodatkowy dzień wolny od pracy. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Prawo do odebrania dodatkowego dnia wolnego, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy (art. 130 § 2 KP), przysługuje wyłącznie za święto przypadające w sobotę. Z uwagi na to, że 15 sierpnia przypada w tym roku we wtorek, pracownicy nie zyskają dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Ile popracujemy w sierpniu 2023 roku?

Zgodnie z kalendarzem 2023 roku pracownicy w miesiącu sierpniu przepracują 176 godzin w trakcie 22 dni. Jest to porównywalna liczba godzin pracy do miesiąca lipca. 

MiesiącŚwiętaLiczba godzin pracyLiczba dni pracy
Lipiecbrak16821
Sierpień15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny17622

Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne

Dodatkowe wolne za święto w sobotę dopiero w listopadzie

Najbliższym dniem świątecznym przypadającym w sobotę jest 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Ponieważ zgodnie z przepisami KP wypadnie ono w sobotę, pracownik bez przeszkód może odebrać za niego dodatkowy dzień wolny od pracy.

UrlopKodeks pracyWymiar czasu pracy