Rozliczenie Twój e-PIT w programie e-pity

Katarzyna Sudaj

Już można załadować deklarację PIT przygotowaną przez MF w usłudze Twój e-PIT i wygodnie uzupełnić indywidualne ulgi i odliczenia. Skorzystaj z ułatwienia, pobierz Twój e-PIT do programu e-pity, zweryfikuj źródła dochodów i wysokość odliczeń w zeznaniu rocznym za 2020 rok.

Przypomnijmy, że niemal od dwóch tygodniu, od poniedziałku 15 lutego br. działa usługa Ministerstwa Finansów Twój e-PIT. Po zalogowaniu się do internetowego e-Urzędu Skarbowego znajdziemy wygenerowane przez systemy informatyczne Krajowej Administracji Skarbowej rozliczenia roczne PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36. Należy podkreślić, że dwa ostatnie formularze, PIT-36 i PIT-28 nie obejmują przychodów osiąganych bez pośrednictwa płatnika PIT,  w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy działalności rolnicznej, a więc takich, od których to podatnik jest zobowiąznyh samodzielnie obliczyć wysokość podatku i samodzielnie odprowadzić należność na konto urzędu skarbowego.

» PIT-28 tylko do poniedziałku 1 marca. Za PIT po terminie grozi kara

Zaimportuj dane do programu i PIT gotowy w kilka minut

Korzystając z dobroci przygotowanej deklaracji PIT, po zalogowaniu do progamu e-pity wybierz opcję "Sprawdź Twój e-PIT za 2020 rok".

Wgraj Twój e-PIT do programu e-pity 2020
Źródło: screen z programu e-pity 2020

Aby wczytać Twój e-PIT z portalu epit.podatki.gov.pl, podaj dane podatnika oraz kwotę przychodu za rok 2019. Jeśli nie jesteś pewien, co wpisać, skorzystaj z podpowiedzi lub zaloguj się przy pomocy Profilu Zaufanego / aplikacji mObywatel.

Później zweryfikuj zawarte tam dane o przychodach za 2020 rok - czy urząd skarbowy otrzymał od płatników wszystkie informacje PIT-11, by móc wygenerować rozliczenia za 2020 rok obejmujące całość dochodów. Zdarza się, że osoby zmieniające pracę w trakcie roku, czy pracujące w kilku miejscach, nie mają uwzględnionych wszystkich informacji PIT-11 od wszystkich pracodawców czy zleceniodawców.

Zadbaj o najszybszy zwrot podatku

Pamiętaj, że podatnik, który rozlicza się elektronicznie, ma prawo do zwrotu w krótszym terminie, do 45 dni od dnia złożenia rozliczenia PIT.

Rozliczenie roczneTwój e-PITPIT-36PIT-37Odliczenia w PIT