Resort pracy chce uporządkować system ubezpieczeń. Znikną długie zwolnienia lekarskie

Rolnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT ze względu na swój status – ryczałtowców – powinni posługiwać się dla celów podatkowych numerem PESEL. Inaczej, jeżeli zdecydują się oni zarejestrować dla celów VAT i uzyskać status podatników VAT czynnych. Wówczas stosować powinni numer NIP.
Źródło: YAY foto
Dla celów podatkowych identyfikatorem podatnika jest:
Rolnik ryczałtowy nie jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy – ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisów ustawy nie stosuje się bowiem m.in. do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;
Rolnik ryczałtowy korzysta również zezwolnienia z opodatkowania VAT nie dokonuje rejestracji dla celów tego podatku.
W efekcie nafakturach VAT-RR, a także na innych dokumentach związanych z prowadzonym gospodarstwem rolnym może on posługiwać się wyłącznie nadanym mu numerem PESEL.
Powyższe potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 2 maja 2012 r. w interpretacji o sygn. akt ILPP1/443-101/12-4/NS wskazał, że: „faktura VAT RR wystawiana dla rolnika ryczałtowego powinna zawierać numer PESEL tego rolnika, z uwagi na fakt, iż rolnik ryczałtowy nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przepisy prawa określają minimalny zakres danych, jakie powinna zawierać faktura VAT RR i nie nakładają ograniczeń w sprawie umieszczania dodatkowych danych identyfikujących dostawców, nabywców czy też towarów. Tym samym nie będzie błędem umieszczenie na fakturze oprócz numeru PESEL także NIP rolnika”.
W innej sytuacji pozostają rolnicy, którzy zrezygnują ze zwolnienia z VAT. W tym przypadku zobowiązani są do zarejestrowania się jako podatnik VAT, w efekcie czego muszą być identyfikowani na podstawie numeru NIP i posługiwać się w wystawianych fakturach.
Piotr Szulczewski, PIT.pl