Tarcza PFR 2.0: Odrzucony wniosek, o pomoc trzeba wnioskować ponownie

Tylko do 20 stycznia 2018 r., a w przypadku rozpoczęcia działalności polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej – w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności – rolnicy mają obowiązek złożyć deklarację dla celów naliczenia podatku ustalanego na podstawie norm szacunkowych.
Przygotuj PIT-6 i rozlicz działy specjalne produkcji rolnej / YAY foto
Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, o ile tylko podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych do rozliczania tych działów, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Aby działy rozliczać i opłacać zaliczkę na podatek, podatnik musi przedstawić organowi podatkowemu przewidywane rozmiary działów w danym roku. Dokonuje tego na PIT-6.
Późniejsze zmiany wielkości muszą być na bieżąco zgłaszane organom skarbowym – również na PIT-6. Natomiast do ustalonych w ten sposób norm, w 2018 r. stosuje się podatek ustalony dla poszczególnych wielkości działów (wysokość stawek dla określonej wielkości działu określane są w 2018 r. w wysokościach wskazanych tutaj http://www.pit.pl/0610-normy-dzialow-specjalnych-produkcji-rolnej-2018-17121/.
Po sporządzeniu PiT-6, podatnicy otrzymują decyzję ustalającą wysokość zaliczek na podatek z tytułu prowadzonych działów. Są obowiązani wpłacać te zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w tym miesiącu przez podatnika.
Podatnicy są dodatkowo obowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni o:
W tym wypadku podatnicy ci również składają deklaracje PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w tym roku. Dochodzi wówczas do zmiany decyzji wymiarowej i zmiany wysokości zaliczek na podatek.
Normy szacunkowe dochodu rocznego stosuje się od jednostek powierzchni upraw lub innych jednostek rodzajów produkcji określonych w kolumnie 3 załącznika nr 2 do ustawy o PIT, z tym że w przypadku:
Jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji.
Jeżeli w ciągu rocznego cyklu produkcji na tej samej powierzchni są prowadzone różne uprawy, dla których są ustalane różne normy szacunkowe dochodu, dochód z każdego rodzaju uprawy oblicza się przy zastosowaniu właściwej dla niej normy, proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których była prowadzona taka uprawa, wliczając w to okres przygotowania do zaprowadzenia tej uprawy. Tak samo postępuje się w razie rozpoczęcia lub zaprzestania w ciągu roku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
Natomiast w szklarniach nieogrzewanych stosuje się normę roczną bez względu na okres i rodzaj prowadzonej uprawy.
Piotr Szulczewski, PIT.pl
RolnikRozliczenie rocznePłatnik PIT