Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Przedsiębiorcy nie będą wiedzieć, kto jest zaszczepiony, a kto nie?

Redakcja PIT.pl

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej z niepokojem przyjmują informację o tym, że na najbliższym posiedzeniu sejmu może nie być rozpatrywana ustawa o tym, by pracodawcy mieli szerszy dostęp do informacji na temat tego, czy ich pracownicy są zaszczepieni.  

Przedsiębiorcy nie będą wiedzieć, kto jest zaszczepiony, a kto nie?
Źródło: shutterstock.com

- Temat pandemii znowu rozbija się o polityczną górę lodową i jest to dla nas kompletnie niezrozumiałe. Z jednej strony słyszymy, że mamy przygotowywać się na czwartą falę pandemii i zabezpieczać nasze przedsiębiorstwa, bo nie wiadomo co przyniesie jesień, a z drugiej wytrąca nam się z ręki wszelkie narzędzia, które pozwalają zapewnić naszym pracownikom i klientom bezpieczeństwo. Nadal nie możemy zdobywać informacji o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Uważam, że to podstawa, by porządkować sytuację w firmach. Pozostajemy bezbronni wobec pandemii. Jesteśmy na prostej drodze do lockdownu – alarmuje Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

„To była ustawa mocno oczekiwana przez przedsiębiorców”

Jak donosi portal prawo.pl Rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które miały umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy i klienci są zaszczepieni. Projekt był zapowiadany i bardzo oczekiwany przez przedsiębiorców, ale z powodów politycznych nie trafi pod obrady sejmu w tym tygodniu. Według przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej to zła decyzja i jak mówi Prezes Hanna Mojsiuk obraliśmy właśnie prostą drogę do lockdownu.

- Jestem bardzo zaskoczona, że niepewna jest przyszłość ustawy, która była tak mocno oczekiwana przez przedsiębiorców. Zostaliśmy zostawieni na lodzie. Nie mamy jakichkolwiek narzędzi, by weryfikować czy nasi pracownicy są zaszczepieni, a lista zakażonych rośnie. Obraliśmy właśnie prostą drogę do lockdownu  – mówi Hanna Mojsiuk.  – Każdego dnia konsultujemy z prawnikami historie naszych przedsiębiorców, którzy mówią, że próbują ułożyć plan pracy w swoich firmach. Pracownicy odmawiają informacji na temat szczepień i powołują się na swoje słuszne prawo nieudzielania informacji w tematach zdrowotnych. Ustawa była nam potrzebna po to, by wiedzieć jak wygląda sytuacja w firmach, ile osób jest zaszczepionych, czy jest bezpiecznie – mówi Hanna Mojsiuk.

Jak dodaje Prezes Izby brak odpowiednich rozporządzeń zrzuca odpowiedzialność za organizację pracy na przedsiębiorców, przy jednoczesnym braku zapewnienia im odpowiednich rozwiązań prawnych: - Przedsiębiorcy narażeni są na nieprawdopodobny hejt, przy jednoczesnym pozbawieniu nas możliwości działania. Słyszymy o przypadkach, gdy pracodawcy chcą np. wymagać cotygodniowych testów od niezaszczepionych czy próbują zmobilizować ich gratyfikacjami finansowymi. Kończy się to medialnymi aferami, oskarżeniami o segregację pracowników, a nawet groźbami odejść z pracy czy pozwów – mówi Hanna Mojsiuk.

Pracodawcy chcą zwalniać niezaszczepionych?  „Tylko ktoś, kto nie zna realiów rynku pracy może wyciągnąć tak absurdalne wnioski”

Po co pracodawcom wiedza na temat zaszczepionych i niezaszczepionych pracowników? Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie dementuje informacje rozsiewane przez środowiska antyszczepionkowe, że pracodawcy chcą selekcjonować i zwalniać pracowników niezaszczepionych.

- Tylko ktoś, kto nie zna realiów rynku pracy może wyciągnąć tak absurdalne wnioski. Obecnie pracodawcy gorączkowo poszukują pracowników. Nie znam żadnego przedsiębiorcy, który chciałby zwalniać, nawet niezaszczepionych. To kwestia przygotowania procedur pracy, zabezpieczenia stanowisk pracy, przygotowania odpowiedniej kadry do pracy z osobami z zewnątrz oraz do pracy, gdzie nie ma kontaktu z ludźmi. Przypominamy sobie sytuacje z zimy i wiosny, gdy zakłady pracy zawieszały działalność, bo koronawirus wybuchał wśród pracowników. Pracodawcy chcą tego uniknąć, bo wiedzą, jakie to generuje straty – mówi Hanna Mojsiuk.

Północna Izba Gospodarcza apeluje o szybkie przyjęcie regulacji, które umożliwią przedsiębiorcom posiadać wiedzę na temat zaszczepionych i niezaszczepionych pracowników.

informacja prasowa

Koronawirus w PolsceChoroba, wypadek