Premier: Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z podatku od umorzonych dotacji w ramach tarczy PFR

Ewelina Czechowicz

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z subwencji PFR wypłacanej w ramach Tarczy finansowej PFR 1.0 nie zapłacą podatku od umorzonych kwot otrzymanej pomocy. Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie od zapłaty daniny. 

"Podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców" - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Pomoc z tarczy PFR 1.0

Wiosną 2020 r. wielu przedsiębiorców poszkodowanych skutkami epidemii covid-19 wnioskowało o pomoc z Tarczy PFR 1.0. Teraz po roku od otrzymania wsparcia należy rozliczyć otrzymaną subwencje. Część firm otrzyma umorzenie całości wypłaconych środków, niektórzy skorzystają z umorzenia części otrzymanego wsparcia. 

Dopiero we wtorek 29 czerwca 2021 oficjalnie kwestię opodatkowania pomocy rozstrzygnął Premier. Przedsiębiorcy nie będą musieli zapłacić podatku od umorzonych kwot otrzymanego wsparcia.

Pomoc z PFR bez podatku, przedsiębiorcy zostaną z niego zwolnieni

Źródło: KPRM.gov.pl

Szef PFR o decyzji dotyczącej umorzenia podatku od wypłaconych kwot pomocy

Szef PFR podkreślił na Twitterze, że jest to bardzo dobra informacja dla przedsiębiorców. "Premier@MorawieckiM ogłosił zwolnienie subwencji (umorzonych kwot) z #TarczaFinansowaPFR z podatku dochodowego. Przy ponad 40 mld zł umorzeń ta decyzja to co najmniej 8 mld zł korzyści podatkowych dla firm poszkodowanych pandemią" - wskazał prezes PFR Paweł Borys.

Przepisy o umorzeniu podatku od subwencji

Resort finansów wcześniej wielokrotnie był pytany o kwestie umorzenia podatku od środków otrzymanych w ramach pomocy, teraz pojawią się przepisy pozwalające na zwolnienie z podatku umorzonych kwot subwencji.  Przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą.  

Doradcy podatkowi z apelem o zwolenie z podatku od pomocy z tarczy PFR

8 czerwca do rąk ministra finansów, Tadeusz Kościńskiego trafił apel samorządu doradców podatkowych o zwolnienie z podatku polskich firm mierzących się wciąż z negatywnymi skutkami kryzysu wywołanego COVID-19

- Opodatkowanie umorzenia subwencji będzie miało negatywny wpływ na podmioty, które uzyskały pomoc w ramach tego instrumentu. Staną one bowiem przed koniecznością zapłaty podatku, którego nie przewidziały i który terminowo nałoży się u nich z koniecznością zwrotu części nieumorzonej dotacji. Może to spowodować zachwianie płynności finansowej zwłaszcza u małych podmiotów – można było przeczytać w apelu podpisanym przez prof. Adama Mariańskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Wysokość pomocy z tarczy PFR 1.0 dla firm 

W ramach Tarczy PFR 1.0, została udzielona przedsiębiorcą pomoc w wysokości u61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników. Polskie firmy, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa na umorzeniu podatku mają zaoszczędzić łącznie do 10 mld zł.

Umorzenie i rozliczenie subwencji z tarczy finansowej PFR 1.0

Koronawirus w PolsceTarcza finansowa PFR