Podatnicy nie skorzystają z abolicji podatkowej, MF wykreśla zapisy Polskiego ładu

Ewelina Czechowicz

W resorcie finansów trwają prace nad zmianami do Polskiego ładu. Nowe przepisy podatkowe mają zacząć obowiązywać już od lipca 2022 r. W projekcie zmian znalazł się przepis, który likwiduje wprowadzoną w styczniu 2022 r. abolicje podatkową.

Polski ład – abolicja podatkowa

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy, które miały pozwolić od lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na zgłoszenie podatnikom dochodu, którego wcześniej nie zgłoszono do opodatkowania. Od takiego dochodu podatnicy mieli zapłacić 8-procentowy podatek od dochodu (tzw. ryczałt przejściowy) lub 2-procentową daninę od wartości majątku za granicą. Miała to być stawka preferencyjna, od której nie miały być naliczane odsetki.

Przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z tego rozwiązania będzie mógł skorzystać - wskazał wiceminister finansów Artur Soboń w wypowiedzi dla PAP.

Podatnicy nie skorzystają z abolicji podatkowej, MF wykreśla zapisy Polskiego ładu

Źródło: shutterstock

Jaki jest powód zmian?

Wiceminister Soboń wskazuje, że  „Przepisy o abolicji zakładały, że od października miała się zacząć procedura zgłaszania podatników, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zalegalizowania dochodów. Ale ponieważ mamy poważne wątpliwości konstytucyjne, to uznaliśmy, że lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny zlikwiduje ten mechanizm w trakcie jego funkcjonowania, czyli część osób straciłaby możliwość skorzystania z abolicji już w jej trakcie. Toteż uznaliśmy, że lepiej rozwiązać sprawię teraz, żeby potem nie było poważniejszych skutków”.

Usunięcie abolicji podatkowej jest jednym z założeń projektu nowych zmian w ustawach podatkowych, które mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.

 Projekt zmian w podatkach opublikowany w RCL. Zmiany planowane są od 1 lipca 2022 r. - PIT.pl

 

Podatki 2022Polski ŁadOdliczenia w PITPłatnik PITFormy opodatkowaniaPodatek PIT