PIT-28 nie zaakceptuje się sam w Twój e-PIT. Płatnicy muszą złożyć deklarację samodzielnie

Iwona Maczalska

Przypominamy, że deklaracja PIT-28 nie zostanie o północy automatycznie zaakceptowana przez usługę Twój e-PIT. Płatnicy zobowiązani do rozliczenia na tej deklaracji muszą uzupełnić druk i samodzielnie wysłać go do urzędu skarbowego. Mają na to czas tylko do północy.

» Ostatni dzwonek na PIT-28. Czas tylko do północy

Ministerstwo Finansów 15 lutego 2022 roku uruchomiło usługę Twój e-PIT umożliwiającą wysyłkę do urzedów skarbowych rocznych rozliczeń PIT-36, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 za 2021 rok. Podatnicy zobowiązani do rozliczenia swoich dochodów na PIT-28 nie powinni z tym zwlekać. Ostateczny termin złożenia tego druku w urzędzie skarbowym mija bowiem już 28 lutego. Rozliczając PIT-28 można skorzystać ze wstępnie wypełnionego przez MF zeznania w Twój e-PIT. Warto jednak mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do pozostałych zeznań podatkowych - PIT-28 wymaga dodatkowej ingerencji podatnika.

PIT-28 zaakceptuj samodzielnie

Źródło: shutterstock

PIT-28: Zaloguj się i zaakceptuj swój PIT

Podatnicy, którzy w 2021 r. uzyskali przychody z prywatnego najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a którzy chcą skorzystać z wstępnie wypełnionego PIT-28 w usłudze Twój e-PIT - zobowiązani są do dnia 28 lutego, zalogować się i uzupełnić deklarację PIT o brakujące dane podatkowe.

To jednak nie wszystko. Aby deklarację PIT uznać za wysłaną, podatnik po zalogowaniu do Twój e-PIT musi ją zaakceptować, co oznacza jej automatyczne przesłanie do urzędu skarbowego. Nie zaakceptowanie PIT-28 w Twój e-PIT oraz brak wysyłki PIT-28 w innej formie do US w terminie do 28 lutego, oznaczać będzie niedopełnienie obowiązków podatnika w zakresie rocznych rozliczeń PIT.  

RyczałtWynajemNieruchomościRozliczenie roczne