Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Państwo pokryje składki ZUS za mikrofirmy i samozatrudnionych

26.03.2020 06:30 (aktualizacja: )

Rząd zaakceptował pakiet rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej. Wczoraj wieczorem podano do wiadomości, jakie są główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

» Szczegóły zwolnienia ze składek ZUS przyjętego w sobote nad ranem przez Sejm - przewiduje on zmiany w porówaniu do przedstawianego projektu

Pakiet przewiduje m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla:

  • mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników, jeżeli były zgłoszone jako płatnik składek przed 29 lutego 2020 r. (chodzi o składki za wszystkich pracowników);
  • samozatrudnionych, jeżeli prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r.

Przejęcie przez państwo opłacania składek ZUS przez 3 miesiące

Państwo – na 3 miesiące – przejmie opłacanie składek na ZUS za:

  • 692 tys. mikrofirm (zgłoszonych jako płatnicy przed 29 lutego 2020 r.), które zatrudniają do 9 pracowników (chodzi o wszystkich pracowników takich przedsiębiorców).
  • A także samozatrudnionych, jeżeli prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r. i przychód z tej działalności, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w lutym 2020 r. (zmieniono warunek z lutego na "miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku) nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (czyli jest to kwota 15.600 zł).

Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Dzięki temu pracodawcom spadną koszty osobowe o 35,0 proc. Koszt tego rozwiązania dla finansów publicznych szacujemy na 3,4 mld zł miesięcznie przy 1,7 mln pracowników. W sumie daje to 10,2 mld zł za okres 3 miesięcy.

W piątek projekt przepisów procedowany przez Sejm

Zgodnie z porannymi słowami minister rozwoju Jadwigi Emilewicz tarcza antykryzysowa została przyjęta przez rząd, wysłana do Sejmu i do Rady Dialogu Społecznego. Dziś ciąg dalszy konsultacji z opozycją, a w piątek projektem tarczy antykryzysowej ma zająć się Sejm. Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia.

Źródło: ministerstwo rozwoju

Koronawirus w PolsceNiski ZUSZUS