Pakiet dla Przedsiębiorców - czym Premier kusi właścicieli firm?

Katarzyna Sudaj

500 zł ulgi w ZUS dla małych przedsiębiorców o przychodach nieprzekraczających 10 tys. zł, zwiększenie ryczałtu z 250 tys. euro do 1 mln euro, 9-proc. CIT-u dla firm z obrotami poniżej 2 mln euro oraz wsparcie dla inwestorów – co jeszcze premier Mateusz Morawiecki zaproponował w ramach pięciopunktowego Pakietu dla Przedsiębiorców?

W sobotę w Katowicach podczas konwencji programowej PiS premier Mateusz Morawiecki ogłosił i podpisał Pakiet dla Przedsiębiorców. To propozycje przygotowane dla małych i średnich firm. Najważniejsza dotyczy wysokości składek ZUS, a dokładniej 500+ dla firm. Nowa ulga w ZUS dla przedsiębiorców. Co jeszcze zaproponował szef rządu?

Wyższy limit dla ryczałtu

Trzecia propozycja z Pakietu dla Przedsiębiorców to zwiększenie limitu dla ryczałtu z 250 tys. euro do 1 mln euro, a potem nawet do 2 mln euro. Dzięki temu więcej firm będzie mogła zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na podatek ryczałtowy, a to oznacza dla nich mniej „obciążeń biurokratycznych”.

Niski 9 proc. CIT także dla obrotów do 2 mln euro od stycznia 2020 roku

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie limitu obrotów dla firm płacących podatek dochodowy od osób prawnych. Od stycznia 2020 roku miałoby to być już nie 1,2 mln euro, a 2 mln euro.

1 mld zł dla inwestorów

"Wreszcie 1 mld zł dla nowych inwestycji, inwestycji innowacyjnych, inwestycji w strefach ekonomicznych i nie tylko" - powiedział szef rządu. 1 mld złotych z programu wsparcia inwestycji strategicznych ma trafić do sektora MŚP.

ZUSNiski ZUSRyczałtCIT