Dziś mija termin na PIT do skarbówki i ważne zgłoszenia

Wyjazd w góry czy nad morze wiąże się z wieloma wydatkami, wśród nich w wielu miejscach w Polsce trzeba zapłacić opłatę miejscową lub uzdrowiskową, która zwiększa koszt wypoczynku. Ile wynosi opłata klimatyczna i gdzie trzeba zapłacić najwięcej? - wyjaśniamy
Wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych, w których przebywamy dłużej niż 24 godziny wiąże się koniecznością zapłaty dodatkowego podatku, tzw. opłaty klimatycznej. Opłata ta może być opłatą miejscową lub w sytuacji kiedy miejsce wypoczynku jest uzdrowiskiem, opłatą uzdrowiskową.
Zgodnie z obowiązujacymi przepisami, opłata miejscowa może być pobierana w gminach o korzystnych właściwościach klimatycznych, walorach krajobrazowych oraz posiadających warunki umożliwiające pobyt, a także w gminach na obszarze o statusie ochrony uzdrowiskowej. Opłata miejscowa jest nakładana na osoby fizyczne przebywające w miejscowości ponad dobę.
Opłata ta jest uregulowana w ustawie z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych –zgodnie z którą rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową. Opłatę miejscową pobiera się za każdą rozpoczętą dobę pobytu od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:
1) w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
2) w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z 28.07.2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.
Źródło: shutterstock
Wysokość opłaty klimatycznej określana jest przez radę gminy, natomiast nie może ona przekroczyć maksymalnych stawek określanych przez Ministra Finansów. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów maksymalne dzienne stawki opłaty klimatycznej w 2022 roku wynoszą:
Maksymalne stawki opłaty klimatycznej w 2022 roku wynoszą:
Dokładne stawki opłaty klimatycznej zależą od miejscowości. Poniżej podajemy przykładowe wyliczenie opłaty miejscowej dla czteroosobowej rodziny w czasie 7 dni (2 rodziców i dwójka dzieci w wieku 5 i 11 lat): 56 złotych trzeba zapłacić w Zakopanem. 70 złotych opłaty klimatycznej za 7 noclegów zapłaci przykładowa rodzina w takich miejscowościach jak Wisełka, Władysławowo, Szklarska Poręba czy Wisła. Więcej trzeba zapłacić w Ciechocinku-126 złotych, w Szczawnie-Zdrój - 135,24 zł czy w Świnoujściu - 134,40 zł.
Na podstawie 17 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:
Przy czym oprócz powyższych zwolnień wprowadzonych przez ustawę, dana gmina może również wprowadzić ulgi innego rodzaju. Niektóre gminy stosują również praktyki obniżania lub zniesienia opłat klimatycznych poza sezonem.
Zwykle danina pobierana jest w imieniu gminy poprzez firmy i osoby, które świadczą usługi noclegowe, np. firmy prowadzące hotel lub osoby prywatne oferujące kwatery noclegowe. Najczęściej opłata ta pobierana jest w pierwszy dzień pobytu w danej miejscowości. Osoba, która ją pobiera otrzymuje z tego tytułu ustaloną przez gminę prowizję. Zazwyczaj jest to 10% pobieranej opłaty.
MacierzyństwoPodatki 2022Urlop