Rozliczyłeś ulgę termomodernizacyjną w PIT? Ministerstwo Finansów informuje ...

Pracownicy, którzy zostali zwolnieni z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, mają prawo ubiegać się o wypłatę odprawy pieniężnej. Sprawdź, na jaką wysokość odprawy może liczyć pracownik w 2017 i 2018 roku?
Odprawy pieniężne w 2017-2018 roku / YAY foto
Kodeks pracy bezpośrednio nie reguluje zasad wypłaty odpraw przysługujących pracownikowi. Robią to inne akty prawne, w szczególności ustawa o zwolnieniach grupowych. Odprawa pieniężna wypłacana z tytułu zwolnień grupowych, to jednak nie jedyny rodzaj odpraw, na jaki mogą liczyć zwalniani pracownicy. Innymi odprawami przysługującymi pracownikom są odprawy związane z przejściem na emeryturę, czy też odprawy wypłacane pośmiertnie rodzinie, w przypadku śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy.
Obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej wynika bezpośrednio z ustawy o zwolnieniach grupowych. Jej przepisy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
Sama wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika i wynosi:
Ustalając jednak okres zatrudnienia pracownika należy wziąć pod uwagę art. 36 § 1(1) Kodeksu pracy mówiący, że jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Co więcej przy ustalaniu okresu zatrudnienia zastosowanie mają również zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Wysokość odprawy pieniężnej wypłacanej pracownikowi podlega jednak ograniczeniu. Nie może bowiem przekraczać kwoty piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Limity wysokości odprawy pieniężnej
Rok | Maksymalna kwota odprawy pieniężnej |
2018 | 31.500 zł |
2017 | 30.000 zł |
Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne
Pracownicy, którzy kończą swoją karierę zawodową i przechodzą na emeryturę, a także osoby spełniające warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, mają prawo do wypłaty odprawy pieniężnej. W ich przypadku wysokość tej odprawy wynosi 1-miesięczne wynagrodzenie. Przy czym odprawa emerytalna i rentowa wypłacana jest jednorazowo. Oznacza to, że pracownik, który już otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Nie należy również zapominać o odprawie wypłacanej najbliższej rodzinie zmarłego pracownika, w przypadku śmierci pracownika w trakcie trwania stosunku pracy, bądź w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Odprawa pośmiertna wypłacana jest najbliższej rodzinie. Dzieli się ją w równych częściach pomiędzy wszystkie osoby do niej uprawnione.
Wysokość odprawy pośmiertnej uzależniona jest od stażu pracy zmarłego pracownika i wynosi:
Iwona Maczalska, PIT.pl