Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął prace nad projektem ustawy o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany w nim ujęte mają przede wszystkim usprawnić postępowanie oraz zapobiec nadużywaniu praw procesowych przez nielojalnych dłużników.
Prace legislacyjne nad projektem są aktualnie prowadzone przez Komisję Nadzwyczajną do spraw zmian kodyfikacyjnych. Rządowy projekt zakłada między innymi wprowadzenie całkowicie nowego postępowania odrębnego, jakim będzie postępowanie z udziałemkonsumentów. Sprawami rozpoznawanymi na podstawie tych przepisów byłyby postępowania o roszczenia konsumenta przeciwko przedsiębiorcy oraz o roszczenia przedsiębiorcy przeciwko konsumentowi, o ile konsument ten jest stroną tego sporu sądowego. Dla zastosowania
przepisów nowego postepowania odrębnego nie stanowiłoby przeszkody zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez stronę, która była dotychczas przedsiębiorcą.
Ułatwieniami i usprawnieniami w tym postępowaniu odrębnym, w stosunku do klasycznego
procesu, byłyby:
Źródło: shutterstock
Konkludując, wskazać należy, że postępowanie to będzie znacząco uprzywilejowywać konsumenta. Będzie on mógł wytoczyć powództwo w miejscu swojego zamieszkania, co spowoduje brak konieczności dojazdów do sądu właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Oczywiście właściwość sporów wszczynanych przez przedsiębiorcę się nie zmieni, a więc w praktyce będą one rozpoznawane w miejscu
zamieszkania pozwanego konsumenta. Dodatkowo, wprowadzono instytucję prekluzji dowodowej, która obowiązuje jednak jedynie przedsiębiorców. Najbardziej doniosłe znaczenie może być jednak przypisane ostatniej zmianie, dotyczącej dobrowolnego rozwiązania sporu. Przedsiębiorca będzie bowiem ustawowo związany do podjęcia próby polubownego rozwiązania sporu.
Autor: Aleksandra Klukowska, kancelaria Graś i Wspólnicy