Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

2017-03-22
Niejeden podatnik PIT w rozliczeniu zeznania PIT za 2016 rok zanotował niedopłatę podatku. Czy jeżeli nie dysponujemy odpowiednią kwotą, zaległy podatek może za nas zapłacić inna osoba? Okazuje się, że tak, lecz wyłącznie po spełnieniu określonych warunków.
Źródło: YAY foto
Wielu z nas wypełniając roczne zeznanie PIT zanotowało niedopłatę podatku dochodowego od osób fizycznych. Niedopłatą tą jest m.in. różnica pomiędzy podatkiem naliczonym podatnikowi, a pobranymi (wpłaconymi) zaliczkami na podatek w ciągu całego roku.
Niedopłata podatku może powstać m.in. gdy:
>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<
Zapłaty podatku PIT powinny co do zasady dokonać osoby, na których aktualnie ciąży obowiązek uiszczenia zaległego podatku. Przepisy prawa podatkowego jeszcze niedawno całkowicie nie dopuszczały możliwości, by podatek opłaciła w imieniu podatnika inna osoba. Od 2016 roku jest to jednak możliwe.
Począwszy od zeszłorocznych rocznych rozliczeń PIT za 2015 rok zmianie uległy przepisy dotyczące zapłaty podatku przez inny podmiot. Mowa tu o nowelizacji ustawy z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1649). Ustawa ta wprowadziła nowe brzmienie art. 62b§1 i 62b § 2.
Znowelizowany art. 62b § 1 ww. ustawy mówi, że zapłata podatku może nastąpić także przez:
Warto mieć na uwadze, że 2 maja mija nie tylko ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2016 rok, lecz również przekazania do urzędu skarbowego powstałej niedopłaty podatku.
Jeżeli należny podatek nie zostanie zapłacony w tym terminie, należy samodzielnie obliczyć i wpłacić odsetki za zwłokę. Wysokość odsetek za zaległości podatkowe można obliczyć za pomocą kalkulatora odsetek PIT.pl dostępnego tutaj.
Iwona Maczalska,
PIT.pl