Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nie czekaj na odpowiedź z ZUS. Nie płać dziś składek za marzec, nawet jeśli nie złożyłeś wniosku

Katarzyna Sudaj 10.04.2020 12:17 (aktualizacja: )

Dziś 10 kwietnia, czyli termin zapłaty składek ZUS za poprzedni miesiąc przez płatników nie zatrudniający pracowników. Jeśli jesteś uprawniony do pomocy w ramach tarczy antykryzysowej, to nie płać składek, nawet jeśli nie złożyłeś jeszcze wniosku do ZUS.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem do 10. dnia każdego miesiąca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniający pracowników powinni opłacić składki ubezpieczeniowe za siebie do ZUS. Natomiast pracodawcy zatrudniający pracowników płacą do 15. dnia każdego miesiąca.

Dziś 10 kwietnia, więc mija termin zapłaty składek ZUS za marzec. Złożyłeś wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, ale nie masz jeszcze odpowiedzi? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdraża automatyczną weryfikację wniosków o pomoc, aby przyspieszyć ten proces. Jednak urzędnicy sprawdzili dopiero 80 tys. z ponad 300 tys. złożonych wniosków.

Nie czekaj, więc na odpowiedź i jeśli jesteś uprawniony do pomocy ZUS, to po prostu nie płać dziś składek. Prezez ZUS, prof. Uścińska zapewnia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Przypomnijmy, że w tej chwili zwolnieni ze składek ubezpieczeniowych za miesiące marzec, kwiecień i maj są osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze oraz przedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób.

» Jeśli zapłacisz ZUS za marzec, to ulga za ten miesiąc przepada – sprawdź, dlaczego

Nawet bez wniosku nie płać ZUS-u. Termin na jego złożenie mija z końcem czerwca

Jeśli przedsiębiorca jest uprawniony do ulgi w ZUS na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej, to nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku – potwierdza prezes ZUS. Jest na to czas do 30 czerwca.

» Wniosków do ZUS nie należy wysyłać e-mailem

Koronawirus w PolsceZUS