Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Negatywna decyzja z ZUS w sprawie zwolnienia ze składek. Jak złożyć odwołanie?

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy, którzy liczyli na uzyskanie zwolnienia ze składek w ramach Tarczy antykryzysowej, lecz dostali negatywną odpowiedź z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą złożyć odwołanie. Aby to zrobić najlepiej udać się do dowolnego oddziału ZUS.

» Na PUE ZUS podgląd szczegółów wniosków o zwolnienie ze składek ZUS. Instrukcja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku tygodni rozsyła do płatników informacje w sprawie złożonych wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ramach Tarczy antykryzysowej. Decyzje ZUS w formie listownej, wysyłane są w szczególności do płatników, w stosunku do których podjęto negatywną decyzję o zwolnieniu ze składek. Otrzymanie takiego pisma nie zamyka jednak całkowicie drogi do zwolnienia z ZUS. Pozostaje jeszcze możliwość złożenia odwołania do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

» Decyzje w sprawie zwolnienia z ZUS wydawane za każdy miesiąc osobno

14 dni na odwołanie od negatywnej decyzji ZUS

Przedsiębiorcy mający wątpliwości co do słuszności wydania negatywnej decyzji w sprawie zwolnienia ze składek ZUS, mogą skorzystać z prawa do odwołania. Wniosek do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne rozpatrzenie sprawy można złożyć w dowolnej placówce ZUS. Warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca ma ograniczony czas na złożenie odwołania. Ostateczny termin wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

» Zwolnienie ze składek - jak długo poczekasz na decyzję z ZUS

Negatywna decyzja ZUS - zwrócisz zaległe składki z odsetkami

Przedsiębiorcy, którym doręczono negatywną decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązani będą do zapłaty składek za wszystkie okresy wskazane we wniosku. Niestety to nie koniec. Oprócz konieczności uregulowania składek, na przedsiębiorcach ciążyć będzie również obowiązek pokrycia należności z tytułu odsetek.

Brak decyzji w sprawie zwolnienia z ZUS - status sprawdzisz w PUE

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek i którzy nadal oczekują na informacje w sprawie zwolnienia ze składek, mogą skorzystać z nowej usługi uruchomionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa o platformie PUE i funkcji sprawdzenia statusu złożonego wniosku. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: ,,Na PUE ZUS podgląd szczegółów wniosków o zwolnienie ze składek ZUS. Instrukcja”.

Zwolnienia z ZUSKoronawirus w Polsce