Nadal brak CIT-8 za 2020 rok na e-deklaracje. Czy można skorzystać z CIT-8 w wersji 29.?

Iwona Maczalska

Ministerstwo Finansów nadal nie udostępniło w serwisie e-deklaracje elektronicznej wersji druku CIT-8, służącego rozliczeniu dochodów za 2020 rok. Czy złożenie CIT-8 w wersji 29. będzie wymagało dokonania korekty? Zapytaliśmy o to pracowników urzędów skarbowych.

Ministerstwo Finansów podpisało rozporządzenie wydłużające termin na sporządzenie rocznego rozliczenia CIT za 2020 rok. W świetle nowych przepisów termin na złożenie CIT-8 został wydłużony o 3 miesiące i upłynie 30 czerwca. Wydłużenie terminu na CIT-8 było dobrą wiadomością. Niestety działy księgowe zobowiązane do rozliczenia dochodu firmy na CIT-8 mają kolejną bolączkę. Nadal nie udostępniono w serwisie e-deklaracje aktualnej, 30. wersji deklaracji CIT-8, która ma służyć rozliczeniu dochodów za 2020 rok.

CIT-8 za 2020 rok w wersji 29. czy 30.?

Źródło: shutterstock

CIT-8 za 2020 rok. Czekać na nową wersję, czy składać CIT-8 w wersji 29.?

Na forach księgowych, pracownicy biur rachunkowości licznie pytają, na jakiej wersji druku należy rozliczyć deklarację CIT-8 za 2020 rok. Wersją właściwą powinna być bowiem wersja 30. Ponieważ jednak Ministerstwo Finansów nie śpieszy się z jej udostępnieniem, pojawia się kolejne pytanie. Czy rozliczenie dochodów za 2020 rok na CIT-8 w starej 29. wersji będzie błędem? Zapytaliśmy o opinię Urząd Skarbowy w Warszawie i Wrocławiu.

Dochody za 2020 rok rozliczysz na CIT-8 w wersji 29.

Pracownica Urzędu Skarbowego w Warszawie, z działu ds. podatków CIT powiedziała nam, że podatnicy nie muszą czekać na udostępnienie deklaracji CIT-8 w wersji 30. Jak stwierdziła ,,Deklaracja CIT-8 w wersji 30. Na chwilę pojawiła się w serwisie e-deklaracje, jednak szybko została z niej usunięta. Dlatego też przejmujemy rozliczenia dochodów za 2020 rok na deklaracji CIT-8 w wersji 29.”. Potwierdziła to również pracownica Urzędu Skarbowego we Wrocławiu twierdząc, że ,,korekta deklaracji ze względu złożoną wersję 29. zamiast 30., nie będzie konieczna”.

Opinie Urzędów skarbowych oznaczałyby, że księgowi składający CIT-8 nie muszą z tym czekać. Złożenie bowiem CIT-8 w wersji 29. będzie tak samo skuteczne, jak złożenie CIT-8 w wersji 30. Z kolei Mateusz Grosicki, adwokat i partner w kancelarii Graś i Wspólnicy wskazuje, że: "Ministerstwo Finansów opublikowało już 5 marca 2021 r. wzór formularza CIT-8 w wersji 30. Na ten moment, wzór tego formularza nie jest jednak dostępny w serwisie eDeklaracje (w wersji interaktywnej). Zgodnie z informacjami, które zostały przekazane przez niektóre urzędy skarbowe, podatnicy mogą złożyć deklaracje CIT-8 na wzorze w wersji 29. Należy mieć jednak na uwadze, że złożenie deklaracji CIT-8 na nieaktualnym wzorze (29), może wiązać się z koniecznością złożenia korekty zeznania już na prawidłowym formularzu. Kluczowe będzie w tym wypadku podejście poszczególnych urzędów skarbowych do składanych przez podatników deklaracji."

Obawiasz się wysyłki CIT-8 w wersji 29.? Skorzystaj z komercyjnych programów

Osoby, które obawiają się skorzystania z zeszłorocznej wersji druku CIT-8, mogą skorzystać z komercyjnych programów, które nie tylko udostępniają CIT-8 (30) w wersji elektronicznej, lecz umożliwiają również jej wysyłkę do bramki e-Deklaracje. Zachęcamy do skorzystania z elektronicznej wersji CIT-8 (30) dostępnej na stronie PIT.pl. Deklarację można pobrać tutaj. 

CIT