Ministerstwo Rozwoju zapowiada nową tarczę antykryzysową, jednak z pomocy skorzystają nieliczni

Ewelina Czechowicz

Jak zapowiada szefowa MRPiT Olga Semeniuk, w przyszłym tygodniu ma zostać rozbudowana baza działalności gospodarczych, tzw. kodów PKD, o  branże które zostaną zamknięte 15 grudnia 2021 r.  Pomoc obejmie m.in. przedsiębiorców prowadzących obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, dyskoteki i kluby nocne.

Nowe obostrzenia – nowa tarcza antykryzysowa

W związku z ogłoszonymi przez resort zdrowia nowymi obostrzeniami, które zaczną obowiązywać od 15 grudnia 2021 r. ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, przygotowuje pakiet osłonowy dla branż którego działalność zostanie ograniczona. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło we wtorek pakiet nowych zasad bezpieczeństwa w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. Od 15 grudnia zmienią się limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa. Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.

Kwarantanna, nauka zdalna lub hybrydowa a prawo do zasiłków i świadczeń z ZUS - PIT.pl

Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test. Taki obowiązek będą mieć także współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem.

Nowa tarcza antykryzysowa, skorzystają nieliczni

Źródło: shutterstock

Kto ma skorzystać z pomocy?

"Już wiadomo, że w pomoc z tarczy branżowej zostaną dodatkowo włączeni przedsiębiorcy prowadzący działalność określoną kodem 55.20.Z" – powiedziała PAP Olga Semeniuk

Dodatkowe kody będą ustalane w przyszłym tygodniu, na podstawie propozycji przedłożonych przez wicepremiera Jarosława Gowina – podkreśliła wiceminister.

Tarcza antykryzysowa dla dyskotek

Źródło:twitter

Jak wynika z przekazanych informacji oferowane wsparcie ma mieć postać rozwiązań opartych na poprzednich tarczach antykryzysowych, ma to być zwolnienie ze składek ZUS czy świadczenie postojowe. Prawdopodobnie aby móc ubiegać się o skorzystanie z tarczy, przedsiębiorca będzie musiał tak jak było to poprzednio mieć odpowiedni kod PKD. Z pomocy wg Wiceminister skorzysta wyłącznie kilka branż – prawdopodobnie trzy według kodów PKD.

Rozliczanie i zwrot subwencji z PFR dla małych i średnich firm. Bezpłatna prezentacja i webinar - PIT.pl

Tarcza antykryzysowa w czasie epidemii koronawirusa

Dotąd w ramach oferowanej pomocy przez rząd przedsiębiorcy mogli skorzystać ze zwolnienia z ZUS, dodatkowego świadczenia postojowego, bezzwrotnej dotacji do 5 tys. zł, czy dofinansowania miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na poziomie 2 tys. zł w przeliczeniu na cały etat - zarówno dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i ozusowanego zlecenia.

 

 

Koronawirus w PolsceŚwiadczenie postojoweZwolnienia z ZUS