Konto na PUE ZUS dla obywatela Ukrainy. W jaki sposób założyć, by załatwić sprawy urzędowe?

Iwona Maczalska

Już niebawem obywatele Ukrainy, którzy aktualnie przebywają na terytorium Polski, będą mogli ubiegać się o liczne świadczenia z pomocy społecznej. Mowa m.in. o świadczeniu 500+ na dziecko, czy dofinansowaniu do żłobka. Aby jednak je otrzymać należy złożyć stosowny wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Jak krok po kroku założyć konto na PUE ZUS?

 

Dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS da ukraińskim rodzicom możliwość zawnioskowania o liczne świadczenia pomocowe dla ich dzieci. Mowa o:

 1. Świadczeniu 500+ przyznawanym na każde dziecko do 18 lat,
 2. Świadczeniu z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-35 miesięcy,
 3. Do 400 zł miesięcznie dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym
 4. 300 zł świadczenia z programu Doby Start na każde dziecko szkolne do 20 lat lub 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Wnioski o powyższe świadczenia składać będzie można wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy PUE w okresie od  1 lipca 2022 roku do 30 listopada 2022 r.

» PESEL dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie, wnioski będzie można składać od 16 marca

Zanim założysz konto w PUE ZUS

Zanim założysz konto w PUE warto upewnić się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty i narzędzia, które pozwolą Ci zawnioskować o pomoc z PUE. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce ,,Aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny będzie:

 1. Polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej  wniosek oraz dziecka,
 2. Adres mailowy osoby,
 3. Polski numer telefonu,
 4. Numer rachunku bankowego w Polsce”.

Rejestracja obywateli Ukrainy w celu nadania polskiego identyfikatora PESEL rozpocznie się w urzędach gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce od 16 marca 2022 r.

Jak krok po kroku założyć konto w PUE ZUS

Założyć konto w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) można w kilku prostych krokach:

 1. Wejść na stronę ZUS.pl i kliknąć w przycisk ,,Zarejestruj w PUE” (znajdujący się w górnej części serwisu),
 2. Z dostępnych sposobów rejestracji wybrać opcję ,,< Dla Ciebie",

 3. Rejestracja profilu może odbyć się na trzy sposoby. Najprostszą z nich jest jednak logowanie za pośrednictwem konta bankowego, a więc Twojej Bankowości Elektronicznej. Jeśli nie wiesz jak założyć konto bankowe w Polsce skorzystaj z artykułu ,,Jak założyć konto w Polsce. Poradnik dla obywateli Ukrainy”.

Jeżeli jeszcze nie dysponujesz bankowością elektroniczną wybierz żółty przycisk ,,Zarejestruj się”, a następnie wypełnij formularz. Uwaga! W przypadku tego typu rejestracji konieczna będzie wizyta w oddziale ZUS w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Tożsamość należy potwierdzić nie później niż w terminie 7 dni od dnia dokonania rejestracji.

Konto bankowe - najszybszy sposób na rejestrację w PUE

Najszybszym sposobem rejestracji w PUE ZUS, bez konieczności odbywania wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest rejestracja za pośrednictwem Twojej Bankowości Elektronicznej.

Aby to zrobić, przy wyborze sposobu rejestracji należy wybrać opcję ,,Twoja Bankowość Elektroniczna”, a następnie wybrać ikonę obsługującego Cię banku. Po przekierowaniu na stronę bankowości elektronicznej, należy zalogować się w taki sam sposób, jak do swojego konta w banku. Po zalogowaniu i potwierdzeniu danych system automatycznie przekieruje Cię do platformy PUE.

Zalogować się do platformy PUE możesz również bezpośrednio z Twojej bankowości elektronicznej, klikając w odpowiednią ikonę na stronie swojego banku. Aktualnie możliwość założenia konta w PUE ZUS dają banki:

 1. PKO Bank Polski,
 2. City Handlowy,
 3. Bank Millenium,
 4. BOŚ Bank,
 5. Bank ING,
 6. PKO Inteligo.

Masz problem z rejestracja do PUE? Skorzystaj z instrukcji ZUS

Masz problem z założeniem konta w PUE? Skorzystaj z instrukcji przygotowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instrukcja w sposób bardzo szczegółowy opisuje, jak krok po kroku poruszać się po platformie PUE, w celu zarejestrowania w platformie oraz zalogowania.

Aktualnie instrukcja występuje wyłącznie w języku polskim, ma być jednak przetłumaczona również na język ukraiński.

Instrukcja dostępna jest tutaj.    

Uwaga! Po prawidłowym wypełnieniu formularza rejestracyjnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyświetla okno z informacją o pomyślnej rejestracji profilu. Wiadomość z loginem zostaje wysłana również na podany w formularzu adres e-mail.

 

Pomoc Ukraina