Rozszerzenie tarczy branżowej na luty i pomoc dla firm wykluczonych przez PKD

Ewelina Czechowicz

Od dziś część zamkniętych branż może zacząć działać w reżimie sanitarnym. Otwarte zostaną m.in. kina, hotele i stoki narciarskie. Nadal jednak pozostają zamknięte m.in. restauracje i siłownie. W związku z panującą sytuacją epidemiczną rząd chce rozszerzyć wsparcie dla firm dotkniętych pandemią, których nie obejmuje system PKD, w tym podmiotom działającym w galeriach handlowych - powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i pracy Jarosław Gowin.

Obostrzenia od 12 lutego do 26 lutego 2021 r.

Zgodnie z obwiązującym od dziś rozporządzeniem, od 12 do 26 lutego obowiązywać będą następujące obostrzenia:

 • otwarte będą hotele - 50 proc. miejsc, 
 •  posiłki z hotelowych restauracji mogą być dostarczane tylko do pokoi
 • otwarte będą stoki narciarskie
 • otwarte będą baseny, pozostaną zamknięte aquaparki
 • otwarte będą łaźnie tureckie - odległość między klientami musi wynosić 1,5 m,
 • otwarte będą sauny - odległość między klientami musi wynosić 1,5 m,
 • otwarte będą łaźnie parowe - odległość między klientami musi wynosić 1,5 m,
 • otwate będą solaria - odległość między klientami musi wynosić 1,5 m,
 • otwarte będą boiska piłkarskie i korty tenisowe pod gołym niebem,
 • otwarte będą kasyna - 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów,
 • otwarte będą kina, teatry, domy kultury - 50 proc. miejsc i 1,5 m odległości między klientami

pomoc z tarczy branżowej wydłużona na luty
Źródło:  KPRM

Zgodnie z poprzednim ustaleniami otwarte pozostają galerie handlowe, galerie sztuki i muzea. Zniesione zostają także godziny dla seniorów.

Natomiast zamknięte pozostaną m.in.:

 • siłownie
 • restauracje, które wciąż będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie
 • wesołe miasteczka, miejsca do tańczenia, pokoje zagadek

W zawiązku z odmrażaniem częściowym gospodarki i faktem, że wiele firm nadal nie może działać rząd zapowiada rozszerzenie i przedłużenie pomocy dla firm. 

Tarcza branżowa przedłużona na luty

Na dzisiejszej konferencji prasowej Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że pomoc dla przedsiębiorców z tzw. tarczy branżowej zostanie wydłużona na luty. Gowin poinformował, że pomoc w ramach tzw. tarczy branżowej będzie obowiązywała również w lutym, a rząd pracuje nad rozporządzeniem w tej sprawie.

Tarcza branżowa przedłużona na luty, rząd planuje pomoc bez względu na PKD
Źródło: shutterstock.com

Aktualnie przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy na mocy tarczy 6.0 oraz rozporządzenia rządu, które nazwano tarczą 7.0. Dostępne są też świadczenia w ramach tarczy PFR 2.0., o które można wnioskować do 28 lutego 2021 r.

O aktualnie dostępnej pomocy pisaliśmy w artykułach:

Tarcza 7.0 opublikowana w dzienniku ustaw, kto otrzyma pomoc 

Tarcza finansowa PFR 2.0 od stycznia 2021 r.

Tarcza PFR rozszerzona o 9 nowych branż

Tarcza branżowa obejmuje 54 branże, które mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS r., jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Do tej pory wsparcie obejmowało okres: listopad i grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r. Teraz ma zgodnie z zapowiedzią rządu zostać przedłużone o świadczenia za luty 2021 r.

Pomoc dla przedsiębiorców, którzy zostali bez pomocy ze względu na PKD

"Pracujemy nad dalszymi sposobami skutecznego wspierania tych przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD. (...) Sposobem na kierowanie tej pomocy były do tej pory kody PKD i, generalnie rzecz biorąc, tak pozostanie. Natomiast szukamy sposobów na uszczelnienie luk w tym systemie i na objęcie pomocą również innych form działalności gospodarczej" – powiedział Jarosław Gowin

"Szukamy sposobu na to, by organizacjom pozarządowym, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie mają swojego PKD udzielić pomocy. Podobnie będzie ze wsparciem dla przedsiębiorców w galeriach handlowych. W tym przypadku rozważmy rozważamy pomoc nie na podstawie PKD (...), ale na podstawie umowy najmu na przestrzeń galerii" - dodał. "Pomocą chcemy też objąć organizacje pozarządowe, których działalności nie objęła pomoc rządowa" - dodał. Jak tłumaczył Jarosław Gowin, chodzi tu organizacje, które prowadzą działalność gospodarczą i nie mają własnego PKD.

Koronawirus w PolsceTarcza finansowa PFRHOT