Gdzie zwroty z PIT otrzymasz najszybciej? Ranking urzędów skarbowych

Katarzyna Sudaj 30.01.2018 09:00 (aktualizacja: )

Polacy czekają na zwrot nadpłaconego podatku z PIT średnio od 23 do 52 dni. Choć są urzędy skarbowe, gdzie już po 17 dniach podatnik otrzyma zwrot z PIT. Sprawdź, gdzie fiskus zwraca nadpłatę najszybciej, a gdzie trwa to najdłużej.

 

Gdzie zwroty z PIT otrzymasz najszybciej? Ranking urzędów skarbowych

Gdzie zwroty z PIT otrzymasz najszybciej? Ranking urzędów skarbowych / YAY foto

Nasz partner i dostawca programu do rozliczeń zeznań PIT za 2017 rok, firma e-file, przeprowadziła w 2017 roku badanie na próbie 24940 podatników, dotyczące czasu oczekiwania na zwrot nadpłaty z deklaracji PIT. Wynika z niego, że termin otrzymania pieniędzy z urzędu skarbowego jest uzależniony nie tylko od daty i sposobu złożenia zeznania rocznego, ale także od rodzaju formularza oraz miejsca jego rozliczenia.

Przypomnijmy, że urząd skarbowy ma 90 dni od momentu złożenia deklaracji PIT na zwrot nadpłaconego podatku. Im wcześniej rozliczymy nasz PIT, tym większa szansa na krótszy termin zwrotu, co potwierdza wspomniane badanie.

Zwrot podatku z PIT! Największe badanie w Polsce

Źródło: Badanie „Zwrot podatku z PIT! Największe badanie w Polsce”

Podatnicy, którzy nie czekają do ostatniego dnia, mogą liczyć na wcześniejsze zweryfikowanie poprawności złożonej deklaracji i wypłatę nadpłaconego podatku z PIT. Na początku roku urzędnicy fiskusa są mniej obłożeni pracą, niż w marcu i kwietniu, gdy trafia do nich ogromna ilość zeznań podatkowych. Dlatego w styczniu i lutym podatnik czeka średnio 23-26 dni na zwrot podatku, a już w marcu czas ten wydłuża się do średnio 41, a w kwietniu nawet 52 dni. Jeśli więc chcesz otrzymać zwrot z PIT w ciągu trzech tygodni, a nie czekać prawie dwa miesiące, to nie czekaj z wypełnieniem swojej deklaracji rocznej.

Co zrobić, aby przyspieszyć zwrot podatku z PIT?

Badanie pokazuje także, że zwrot podatku zależy także od rodzaju deklaracji, na której rozlicza się podatnik. Najszybsze zwroty są realizowane z zeznań PIT-37 dla osób fizycznych (średni czas 43 dni), a najdłużej z PIT-38 dotyczącego dochodów kapitałowych (51 dni).

Zwrot podatku z PIT! Największe badanie w Polsce

Źródło: Badanie „Zwrot podatku z PIT! Największe badanie w Polsce”

Wynika to zapewne z faktu, że PIT-37 jest deklaracją stosunkowo prostą, zwroty z niej są niewielkie, bardzo łatwo i szybko zweryfikować prawo do ulgi na dzieci, co jest głównym źródłemodliczeńw tym druku PIT oraz ulgę rehabilitacyjną na leki.

W którym urzędzie skarbowym zwrot z PIT otrzymasz najszybciej?

Z badania wynika, iż im mniejszyurząd skarbowy, tym większa szansa na szybki zwrot z PIT. W najkrótszym czasie zwrot podatku otrzymali podatnicy rozliczający się w małej miejscowości Rościszewo (po 17 dniach). Także US Włoszczowa, Bodzechów, Przeworsk i Żuromin dokonywały zwrotu w ciągu 20 dni.

 

Źródło: Badanie „Zwrot podatku z PIT! Największe badanie w Polsce”

W większych miastach prym wiodą US w Ostrowcu Świętokrzyskim, Grodzisku Mazowieckim i w Golubiu-Dobrzyniu. Tam średni czas oczekiwania na zwrot do już 21-23 dni.

Im większy urząd skarbowy, tym więcej rozlicza podatników i tym bardziej wydłuża się czas zwrotu. W Bydgoszczy, Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi czy Szczecinie poczekamy średnio 44-46 dni na zwrot nadpłaty z PIT. W innych wielkich miastach trwa to jeszcze dłużej.

Szczegóły badania oraz dane dotyczące innych urzędów skarbowych można znaleźć na stronie www.e-pity.pl/kiedy-zwrot-podatku/ 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl