Sprawdź PIT. Zwiększ swój zwrot podatku

W 2022 r. w sobotę wypada 1 stycznia Nowy Rok. Oznacza to, że za sobotnie święto pracownicy będą mieć dodatkowy dzień wolny. Kiedy będą mogli z niego skorzystać? - wyjaśniamy.
Odebranie wolnego za 1 stycznia 2022 r. uzależnione jest od tego kiedy upływa okres rozliczeniowy u danego pracodawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, sobota jest dniem wolnym od pracy dla pracujących od poniedziałku do piątku. Dlatego też pracodawca musi obniżyć wymiar pracy o 8 godzin w okresie rozliczeniowym.
Zgodnie z art. 130 § 2 KP ,, Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Dla pracowników oznacza to dodatkowy dzień wolny od pracy, dla pracodawców konieczność obniżenia wymiaru czasu pracy i udzielenia dodatkowego dnia wolnego.
Jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny dzień wolny należy oddać w danym miesiącu. W przypadku okresów rozliczeniowych dłuższych dzień wolny musi być wykorzystany do końca okresu rozliczeniowego. Wolne za święto przypadające w sobotę nie zawsze musi oznaczać cały dzień wolny od pracy. Pracodawca może się rozliczyć z pracownikiem za święto w sobotę poprzez, np. obniżenie o jedną, czy dwie godziny czasu pracy we wskazanych dniach. Jeśli wszyscy pracują w takich samych godzinach wystarczy zwykłe zarządzenie pracodawcy. W trybie zmianowym takie rozwiązanie wymaga zmian w grafikach.
Źródło: shutterstock
W przypadku gdy pracownik był chory w święto przypadające w sobotę i wróci do pracy w miesiącu, w którym przypada to święto, to nadal będzie należał mu się dodatkowy dzień wolny.
Jednak jeżeli choroba przypadnie na dzień wyznaczony jako rekompensata za dzień świąteczny, a pracownik akurat zachoruje, to nie przysługuje mu już możliwość wykorzystania tego wolnego w innym okresie.
Trzeba pamiętać, że wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeśli więc pracownikowi zaplanowano dzień wolny “w zamian” za święto w dniu, w którym był nieobecny z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, żadna dodatkowa rekompensata nie przysługuje z tego tytułu.
Tak samo wygląda sytuacja z urlopem wypoczynkowym. Jeśli wypadnie on w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę w zamian za 1 stycznia 2022 r. , to w tym dniu nie będzie korzystał z urlopu, a z dnia wolnego za 1 stycznia 2022 r.. Czyli jeden dzień zostanie mu do wykorzystania w innym czasie.
Należy tylko pamiętać, że odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę powinno się odebrać w tym samym okresie rozliczeniowym.
Jeśli pracodawca go nie udzieli, dojdzie do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. A w takiej sytuacji pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Oddanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę sprawdzi się jedynie w podstawowym systemie czasu pracy, w którym pracuje się od poniedziałku do piątku.
Kodeks pracyWymiar czasu pracyUrlopChoroba, wypadek