Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Dziecko urodzone w trakcie 2017 roku – jaką wysokość ulgi prorodzinnej można odliczyć w PIT?

Iwona Maczalska 15.03.2017 10:00 (aktualizacja: )

2018-03-27

Rodzice, których dzieci urodziły się w trakcie roku podatkowego również zachowują prawo do ulgi prorodzinnej. Sprawdź, jaką kwotę ulgi można rozliczyć na dziecko, które urodziło się w trakcie 2017 roku.

Dziecko urodzone w trakcie roku – jaką wysokość ulgi prorodzinnej można odliczyć w PIT?

Dziecko urodzone w trakcie roku – jaką wysokość ulgi prorodzinnej można odliczyć w PIT? / YAY foto


 

Ulga prorodzinna nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych ulg z jakich korzystają podatnicy. Pozwala ona na odliczenie od podatku pewnej kwoty z tytułu wychowywania dziecka. Wątpliwości może jednak budzić kwotą, jaką można odliczyć na dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego.

Kto skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2017 rok

Rozliczając zeznanie PIT za 2017 rok należy pamiętać, że w przypadku niektórych rodzin kluczowe znaczenie ma limit dochodów. Mowa tutaj o rodzinach posiadających jedno dziecko. W przypadku rodzin wielodzietnych, posiadających co najmniej dwoje dzieci limit ten nie obowiązuje.

Rozliczając ulgę prorodzinną należy jednak pamiętać, że z ulgi tej może skorzystać podatnik, który:

  1. Wychowywał jedno dziecko, oraz:
  • jego dochody nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 tys.zł – w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (należy w tym przypadku zsumować dochody podatnika i małżonka),
  • jego dochody nie przekroczyły 112 tys.zł w roku podatkowym – w przypadku podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko,
  • jego dochody nie przekroczyły 56 tys.zł w roku podatkowym - w przypadku podatnika nie pozostającego w związku małżeńskim (w tym również przez część roku).
  1. Wychowywał dwoje lub więcej dzieci – wówczas limit dochodów nie występuje.

Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego – jaką kwotę można odliczyć?

O ile rozliczanie ulgi na dziecko, które było na świecie podczas całego 2017 roku (np. urodziło się w 2016 roku) nie stanowi problemu, to rozliczenie ulgi na dziecko urodzone w trakcie roku często budzi wątpliwości rodziców. Dokonując odliczenia należy pamiętać, że ulga ta naliczana jest proporcjonalnie. Oznacza to, że ulga na dziecko urodzone w trakcie roku przysługuje nie w całości, lecz tylko w proporcjonalnej jej części.

Przykład

Pani Nowak urodziła dziecko w listopadzie 2017 roku. W rocznych zeznaniach PIT składanych w 2018 roku może więc rozliczyć ulgę, lecz wyłącznie za dwa miesiące, w których dziecko było już na świecie (listopad, grudzień). Ulga podatkowa w jej przypadku wyniesie 185,34 zł ( 92,67 / miesiąc x 2 miesiące (listopad i grudzień) =185,34 zł ulgi podatkowej ).

Uwaga! Rozliczając ulgę prorodzinną za poszczególne miesiące warto pamiętać, że ulga ta przysługuje za cały miesiąc. Oznacza to, że bez względu na to którego dnia miesiąca urodziło się dziecko - pierwszego, czy ostatniego - ulga przysługuje za cały miesiąc.

Iwona Maczalska, PIT.pl