Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

2018-03-27
Rodzice, których dzieci urodziły się w trakcie roku podatkowego również zachowują prawo do ulgi prorodzinnej. Sprawdź, jaką kwotę ulgi można rozliczyć na dziecko, które urodziło się w trakcie 2017 roku.
Dziecko urodzone w trakcie roku – jaką wysokość ulgi prorodzinnej można odliczyć w PIT? / YAY foto
Ulga prorodzinna nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych ulg z jakich korzystają podatnicy. Pozwala ona na odliczenie od podatku pewnej kwoty z tytułu wychowywania dziecka. Wątpliwości może jednak budzić kwotą, jaką można odliczyć na dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego.
Rozliczając zeznanie PIT za 2017 rok należy pamiętać, że w przypadku niektórych rodzin kluczowe znaczenie ma limit dochodów. Mowa tutaj o rodzinach posiadających jedno dziecko. W przypadku rodzin wielodzietnych, posiadających co najmniej dwoje dzieci limit ten nie obowiązuje.
Rozliczając ulgę prorodzinną należy jednak pamiętać, że z ulgi tej może skorzystać podatnik, który:
O ile rozliczanie ulgi na dziecko, które było na świecie podczas całego 2017 roku (np. urodziło się w 2016 roku) nie stanowi problemu, to rozliczenie ulgi na dziecko urodzone w trakcie roku często budzi wątpliwości rodziców. Dokonując odliczenia należy pamiętać, że ulga ta naliczana jest proporcjonalnie. Oznacza to, że ulga na dziecko urodzone w trakcie roku przysługuje nie w całości, lecz tylko w proporcjonalnej jej części.
Przykład
Pani Nowak urodziła dziecko w listopadzie 2017 roku. W rocznych zeznaniach PIT składanych w 2018 roku może więc rozliczyć ulgę, lecz wyłącznie za dwa miesiące, w których dziecko było już na świecie (listopad, grudzień). Ulga podatkowa w jej przypadku wyniesie 185,34 zł ( 92,67 / miesiąc x 2 miesiące (listopad i grudzień) =185,34 zł ulgi podatkowej ).
Uwaga! Rozliczając ulgę prorodzinną za poszczególne miesiące warto pamiętać, że ulga ta przysługuje za cały miesiąc. Oznacza to, że bez względu na to którego dnia miesiąca urodziło się dziecko - pierwszego, czy ostatniego - ulga przysługuje za cały miesiąc.
Iwona Maczalska, PIT.pl